Aká pustá by bola naša záhrada či terasa, keby v nej chýbal záhradný nábytok! Nemali by sme kde relaxovať či si užívať pobyt na čerstvom vzduchu. Nábytok sa navyše podieľa aj na tom, ako útulne to u nás v exteriéri vyzerá. Musí však byť, samozrejme, vo vynikajúcom stave. Keď sa zima blíži, prichádza čas sa so záhradným nábytkom na chvíľu rozlúčiť. Ako ho správne zazimovať, aby nám poslúžil čo najdlhšie? Každý materiál si vyžaduje inú starostlivosť, preto sa pozrime na to, ako pripraviť a uskladniť váš nábytok, kým nepríde Martin na bielom koni.
Drevený záhradný nábytok
Drevo je klasický a obľúbený materiál pre záhradný nábytok, ale je citlivé na zmeny počasia, vlhkosť a mráz, preto si vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pred uskladnením nábytok dôkladne očistite od nečistôt, prachu a zvyškov listov. Použite jemnú kefku alebo handru a očistite nábytok vodou a jemným saponátom. Nikdy nepoužívajte agresívne chemikálie, ktoré by mohli poškodiť povrch dreva.
Aby drevo odolalo vlhkosti a mrazu, ošetrite ho špeciálnymi olejmi alebo voskmi určenými na vonkajšie drevo. Tieto produkty prenikajú hlboko do dreva a poskytujú mu ochranu pred prasklinami a vlhkosťou. Aj takto skvele sa dá na jeseň zabaviť!
Drevo by nemalo byť skladované vonku, kde môže byť vystavené mrazu a dažďu. Najlepšie je uložiť ho do garáže, pivnice alebo pod prístrešok, kde bude chránené pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Ak musíte nábytok nechať vonku, použite nepremokavú plachtu alebo obal, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu. Pleseň je vítaná iba na enciáne...
Odporúčame: Ideálna pre tienisté záhrady: Brunera veľkolistá kvitne s minimálnou starostlivosťou
Plastový záhradný nábytok
Plastový nábytok je odolný voči vode, ľahko sa čistí a je cenovo dostupný. Napriek tomu môže dlhodobé vystavenie zime a slnečnému žiareniu spôsobiť, že plast skrehne alebo vybledne. Plastový nábytok po sezóne očistite jemným saponátom a teplou vodou. Ak spozorujete silnejšie nečistoty, môžete použiť roztok vody a octu. Na farebný plast nepoužívajte agresívne chemikálie, aby nedošlo k jeho vyblednutiu.
Plastový nábytok môžete skladovať vonku, ale ideálne je ho chrániť pred extrémnymi teplotami, ktoré môžu spôsobiť krehkosť. Ak máte možnosť, uskladnite ho v suchom a chránenom priestore, ako je garáž alebo záhradný domček. Ak ho musíte nechať vonku, zakryte ho plachtou, aby bol chránený pred snehom a ľadom.
Odporúčame: Varíme zo zvyškov: Zapečené hniezda zo zemiakovej kaše s vajcom a slaninou
DepositphotosKovový záhradný nábytok (hliník, oceľ, železo)
Kovový nábytok, či už z hliníka, ocele, alebo železa, je odolný a štýlový, no môže byť náchylný na hrdzavenie, ak nie je správne ošetrený. Očistite ho jemnou handričkou, s vodou a saponátom. Dávajte pozor na miesta, kde sa môže usádzať hrdza. Ak objavíte hrdzavé miesta, použite jemný brúsny papier a následne miesto ošetrite antikoróznym náterom. Hliník je prirodzene odolný voči hrdzi, ale oceľ a železo je dobré ošetriť ochranným sprejom alebo náterom proti hrdzaveniu, aby ste predĺžili jeho životnosť.
Kovový nábytok môžete nechať vonku, ak je správne ošetrený a chránený. Ak však chcete predísť korózii, je najlepšie ho uskladniť v krytom priestore. Používajte obaly, ktoré umožňujú voľné prúdenie vzduchu a zabraňujú kondenzácii vody, ktorá by mohla spôsobiť hrdzavenie.
Ratanový záhradný nábytok
Ratanový nábytok, prírodný alebo syntetický (polyratan), je elegantný a pohodlný. Pozor, prírodný ratan je menej odolný voči poveternostným vplyvom. Ratanový nábytok jemne očistite kefkou alebo handričkou a vodou s jemným čistiacim prostriedkom. Pri čistení dávajte pozor, aby ste nepoškodili jemné vlákna ratanu.
Prírodný ratan je veľmi citlivý na vlhkosť, preto ho vždy skladujte v interiéri – ideálne na suchom a teplom mieste, kde nebude vystavený mrazu. Polyratan je odolnejší a zvládne zimu aj vonku, ale aj ten je lepšie chrániť obalom. Ak ho musíte nechať vonku, použite kvalitný nepremokavý obal a dbajte o to, aby pod nábytkom nezostala voda.
Textilné vankúše a poťahy
Mnohé kusy záhradného nábytku obsahujú textilné vankúše a poťahy, ktoré sa nám starajú o pohodlie a terase a nábytku o štýl. Pozor, sú však citlivé na vlhkosť a pleseň. Pred uskladnením vankúše a poťahy dôkladne očistite podľa pokynov výrobcu. Väčšinu textilných poťahov môžete prať v práčke, no uistite sa, že sú pred uskladnením úplne suché, aby ste zabránili vzniku plesní.
Vankúše a poťahy skladujte v suchom priestore, ideálne v plastových boxoch alebo vákuových vreckách, aby boli chránené pred vlhkosťou a prachom. Ak nemáte dostatok miesta, umiestnite ich do vákuových obalov, ktoré šetria miesto a ochránia textílie.
Odporúčame: Ako využiť rakytník a prečo by mal mať miesto vo vašej záhrade?
Bambusový a teakový nábytok
Bambus a teak sú prírodné materiály odolné voči vlhkosti, ale vyžadujú špeciálnu starostlivosť, aby si udržali svoj vzhľad a vlastnosti. Tento druh nábytku čistite jemnou handričkou a vodou, prípadne pridajte kvapku jemného čistiaceho prostriedku. Po očistení nábytok dôkladne osušte. Drevo ošetrite olejmi určenými pre exotické dreviny, ako je teakový olej, aby si udržalo svoju farbu a odolnosť. Toto ošetrenie odporúčame opakovať niekoľkokrát do roka.
Bambus a teak sú odolné materiály, no predsa len im lepšie prospieva skladovanie v interiéri. Ak musíte nábytok nechať vonku, použite kvalitný obal a dbajte, aby bol nábytok chránený pred priamym kontaktom s dažďom a snehom.
Už len čakať na príchod jari
Správne uskladnenie záhradného nábytku na zimu je nevyhnutné, aby vám slúžil čo najdlhšie a vyzeral ako nový aj po niekoľkých sezónach. Podľa druhu materiálu zabezpečte nábytok pred nepriaznivými podmienkami, ako sú mráz, vlhkosť a UV žiarenie, a môžete si byť istí, že zimu bezpečne prečká. Ani vy sa už neviete dočkať najbližšej terasovej sezóny? To nič! Celú zimu môžete premýšľať, ako si terasu na jar vylepšíte.