Reality na vidieku: Prečo teraz rastie ich hodnota?

reality na vidieku

V posledných rokoch si čoraz viac ľudí uvedomuje, že pokoj, priestor a kúsok prírody sú hodnoty, ktoré im mestský život ponúknuť nevie. Vidiecke nehnuteľnosti, ktoré boli kedysi považované za „chalupársky luxus“ alebo rekreačný úlet, dnes nadobúdajú na význame. Mnohé domy a pozemky mimo miest sa stávajú nielen domovom, ale aj hodnotnou investíciou.

Zatiaľ čo kedysi boli ceny vidieckych domov a pozemkov výrazne nižšie než v mestách, dnes je situácia iná. Odhady realitných portálov a predajcov naznačujú, že záujem o vidiecke nehnuteľnosti narástol až o desiatky percent. Prečo sa to deje? A čo to znamená pre tých, ktorí zvažujú život alebo investíciu na vidieku?

Prečo rastie hodnota vidieckych nehnuteľností?

Jedným z hlavných dôvodov je zmena životného štýlu. Mnohí ľudia si počas pandémie uvedomili, že trávia väčšinu času doma – a čím príjemnejšie prostredie, tým vyššia kvalita života. Práca na diaľku sa stala bežnou súčasťou mnohých profesií, čo otvorilo dvere bývaniu mimo miest bez nutnosti každodenného dochádzania.

Ďalším faktorom je ekonomická dostupnosť. Zatiaľ čo ceny bytov v mestách sú často neúnosné, dom na vidieku, hoci potrebuje rekonštrukciu, môže ponúknuť viac priestoru a väčšiu slobodu za nižšiu cenu. Aj to je dôvod, prečo sa mladé páry či rodiny rozhodujú presťahovať mimo mestské zóny.

Vidiek ako investičná príležitosť

Zmeny v dopyte majú priamy vplyv na trh – vidiecke reality sa stávajú zaujímavou investíciou. Mnohí investori hľadajú alternatívy k prenájmom v preplnených mestách a kupujú domy, ktoré neskôr prenajímajú ako víkendové chalupy, glampingy alebo malé agroturistické projekty.

Nízke náklady na nákup, vyšší dopyt a potenciál zhodnotenia vytvárajú výhodné podmienky pre tých, ktorí chcú investovať do reality. Aj preto dnes na webe nájdete desiatky developerských projektov zameraných na obnovu a výstavbu v menších obciach.

nehnuteľnosti mimo mesta
Freepik

Príbeh pandémie – katalyzátor zmien

Pandémia bola výrazným zlomom. Pracovné stretnutia cez Zoom, domáce školy a izolácia v malých mestských bytoch spôsobili, že ľudia začali túžiť po záhrade, priestore a vzduchu. Od roku 2020 narástol dopyt po vidieckych nehnuteľnostiach až o 30 %.

Dom mimo mesta prestal byť výsadou dôchodcov alebo romantikov. Stal sa symbolom slobody, nezávislosti a zároveň rozumného životného rozhodnutia. Tento trend pokračuje aj po pandémii, hoci jeho tempo sa mierne spomalilo.

Technológie a infraštruktúra menia pravidlá hry

V minulosti bolo bývanie na vidieku spojené s dopravnou izoláciou, slabým internetom a obmedzenými službami. Dnes však prichádza zmena – optické siete sa rozširujú aj do menších obcí, štát investuje do obnovy ciest a rozvoja regiónov.

Moderné technológie a lepšia infraštruktúra robia z vidieka miesto, kde sa dá nielen bývať, ale aj kvalitne pracovať a podnikať. Tým sa stiera rozdiel medzi mestom a dedinou a zvyšuje sa hodnota pozemkov aj starších nehnuteľností.

Kto kupuje reality na vidieku?

Kupujúci sú rôznorodí. Mladé rodiny hľadajú priestor pre deti, seniori túžia po pokoji a vlastnej záhrade, podnikatelia zas vidia potenciál v prenájme a rozvoji turizmu. Čoraz viac ľudí tiež objavuje čaro permakultúry a samostatnosti – záhrady, ovocné sady a vlastné hospodárstvo nie sú už výnimkou.

Zaujímavé je, že stúpa aj počet zahraničných kupcov – najmä Čechov a Rakúšanov, ktorí vyhľadávajú slovenské vidiecke oblasti pre ich autentickosť a cenovú dostupnosť.

Aké typy nehnuteľností sú najžiadanejšie?

Dopyt rastie najmä po tradičných domoch s väčším pozemkom, ktoré si ľudia upravujú podľa vlastných potrieb. Záujem je aj o chalupy v blízkosti lesov, hôr či rekreačných oblastí. Vzniká tiež trend ekologických stavieb a minidomov, ktoré sú nenáročné na údržbu a udržateľné.

Najžiadanejšie regióny zahŕňajú okolie Malých Karpát, Považie, Záhorie, ale aj oblasti s dobrým napojením na diaľnice a väčšie mestá. Kľúčom je dostupnosť služieb, škôl a práce do 30–40 minút cesty autom.

Aké sú riziká a na čo si dať pozor?

Rast cien môže vytvoriť ilúziu, že každá vidiecka nehnuteľnosť je dobrá investícia. Realita je však zložitejšia. Dôležité je preveriť právny stav nehnuteľnosti, dostupnosť inžinierskych sietí, technický stav a reálny potenciál oblasti.

Treba tiež rátať s nákladmi na rekonštrukciu či úpravu pozemku. Nie každá dedina má rozvinuté služby či aktívne obyvateľstvo – niekde vás môže prekvapiť opustená susedská atmosféra alebo nečakané komplikácie s vybavením stavebného povolenia.

Praktický návod: Ako si vybrať vhodnú vidiecku nehnuteľnosť

Rozhodnúť sa pre kúpu domu na vidieku je len prvý krok. Ešte dôležitejšie je vedieť, ako si správne vybrať, aby sa kúpa nezmenila na zdroj problémov či zbytočných výdavkov. Prinášame vám niekoľko kľúčových odporúčaní, ktoré sa oplatí mať na pamäti.

1. Neuspokojte sa s prvým dojmom

Pri obhliadke nehnuteľnosti sa neuspokojte len s prvým dojmom. Všímajte si stav strechy, stien, podláh, vlhkosť v pivnici alebo popraskané múry – môžu signalizovať vážnejšie statické problémy. Overte si tiež, či je dom napojený na vodu, elektrinu a kanalizáciu, alebo bude potrebné riešiť studňu, žumpu či vlastné pripojenie. Náklady na takéto dodatočné úpravy môžu byť vysoké.

2. Preverte právny stav nehnuteľnosti

Nezabudnite preveriť aj právny stav nehnuteľnosti. Vyžiadajte si list vlastníctva, aby ste zistili, či na dome nie sú ťarchy, vecné bremená alebo spoluvlastnícke podiely. Skontrolujte, či všetky stavby na pozemku sú riadne zapísané v katastri. Nezrovnalosti môžu zdržovať kúpu alebo spôsobiť ďalšie komplikácie.

3. Zohľadnite lokalitu

Pri výbere miesta zohľadnite aj lokalitu samotnú. Niektoré obce sa nachádzajú v záplavových územiach, iné majú obmedzenú infraštruktúru či problematický prístup. Zaujímajte sa o to, či je v blízkosti škola, škôlka, lekár, obchod či spoje hromadnej dopravy. A nezabúdajte na komunitu – ak plánujete trvalé bývanie, je príjemné žiť medzi aktívnymi a priateľskými susedmi.

bývanie mimo mesta
Freepik

Budúcnosť vidieckych realít: stabilita alebo bublina?

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by šlo len o krátkodobý trend. Dopyt po pokojnom, zdravšom a udržateľnejšom živote neustupuje. Rast cien síce môže spomaliť, no stabilný záujem o kvalitné vidiecke bývanie ostane aj v nasledujúcich rokoch.

Dôležité bude, ako štát a samosprávy pristúpia k rozvoju týchto oblastí – kvalitná doprava, školstvo, zdravotníctvo a internet sú podmienkou na udržanie rastúcej hodnoty vidieckeho bývania.

Ak uvažujete o bývaní mimo mesta alebo o investícii do nehnuteľnosti, možno je práve teraz ten správny čas. Vidiek už dávno nie je len o sliepkach a kosení trávy – je o voľnosti, možnosti dýchať čistejší vzduch, vytvoriť si priestor podľa seba a byť viac nezávislý.

Nezáleží na tom, či hľadáte nový domov alebo len príležitosť zhodnotiť svoje peniaze. Trh s vidieckymi nehnuteľnosťami ponúka oboje. A keď sa k tomu pridá dobré plánovanie a rešpekt k prírode, môže ísť o jedno z najlepších rozhodnutí vášho života.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE