Rekonštrukcia chalúpky, ktorá vás prenesie späť do detstva

Ako u babičky. Presne taká bude dnešná chalupa, ktorá prešla citlivou rekonštrukciou. Zanechala v sebe však všetko to, čo mala – spomienky, harmóniu, dedinské prvky a atmosféru.

Chalupa na južnej Morave má svojského ducha – ocenia ju všetci tí, ktorí s láskou spomínajú na starých rodičov, prázdniny na vidieku. Tí, ktorí sa radi vracajú k obyčajným veciam a nechávajú ruch mesta na pár dní za pôvodnými drevenými dverami. Je dôkazom toho, že k šťastiu nám naozaj netreba veľa, ale sú to momenty a zážitky, ktoré si môžeme odniesť v srdci. Prinavrátiť k životu staré veci, ktoré sa nám na prvý pohľad môžu zdať nepoužiteľné. Rekonštrukcie podobných chalúp môžeme preto vnímať ako uctenie si našich predkov. A majitelia chalúpky k Babičce v českej dedinke Němčičky urobili dobre, keď sa rozhodli zachovať domček po svojich predkoch.

Pozri aj: Odkvapové žľaby: Ako sa o ne správne postarať?

rekonštrukcia chalupy

Zdroj: Amazing Places/FB k Babičce

Tri roky vyhrnutých rukávov a driny

Na obnove stavby strávili tri roky. Rozhodli sa urobiť všetko svojpomocne a najmä im záležalo na tom, aby všetky rekonštrukčné práce a zásahy boli urobené dôsledne a starostlivo. Po dôkladnom zvážení tak majitelia zanechali pôvodné kastlové okná, drevené vráta a dvere. „Aby náš dom mohol hosťom poskytnúť dostatok pohodlia, musel naozaj prejsť citlivou rekonštrukciou. Dom pochádza z 30. rokov a chceli sme na ňom nechať čo najviac pôvodného,“ priznávajú  na začiatok samotní majitelia.

Detaily sú pri rekonštrukciách dôležité a rovnako aj vstupné ručne vyrezávané dvere, čo si uvedomovali aj majitelia: „Na naše vstupné dvere sme obzvlášť hrdí, sú totiž pôvodné. Pochádzajú z 30. rokov a počas rekonštrukcie sme dokonca našli aj doklad o kúpe, ktorý sme si uschovali.“ Do dverí nezasahovali, prešli však citlivým reštaurátorským zákrokom, a tak dnes veselo slúžia ďalej. Zaujímavé sú aj preto, že hore sa zachovali aj iniciály pradeda.

Ak si však myslíte, že staré veci nemôžu byť doplnené o dizajnérske kúsky, mýlite sa. Bielu stenu na chodbe sa majitelia rozhodli oživiť dizajnérskymi vešiakmi z dielne Ateliéru Blaha. V kombinácii s pôvodnou dlažbou a starými dverami tvoria štýlový priestor – je to dôkaz toho, že staré sa môže príjemné spojiť s novým.

V dome panuje príjemná klíma, staré steny poskytujú útočisko pred horúcimi letnými dňami. „Aj keď sú počas leta na Morave poriadne horúčavy, u nás v izbách je krásny chládok aj bez klimatizácie. Naši predkovia vedeli ako postaviť dom,“ usmievajú sa majitelia chalúpky, ktoré sa môže pochváliť tromi spálňami so samostatnými kúpeľňami.

Vo vnútri panuje biela farba, majitelia vsadili na istotu. Príjemne ju však dopĺňajú krémové podlahy a k tomu zas kvetinové vankúše a deky. Súčasťou izieb sú jednoduché biele postele a rozkladacie pohovky. Pani majiteľka má dobré oko na rôzne doplnky – pôvodné dreve krásne dopĺňajú zlaté kľučky, váza s lúčnymi kvetmi či zrepasovaná stolička v kúte izby pôsobí harmonicky ako balzam na dušu. Spoločenská miestnosť s kuchyňou je jednoduchá, ale s príjemnou atmosférou. Najmä počas chladných dní a nocí má svoje využitie. Krbová piecka poskytuje nielen teplo, ale urobí ešte lepšiu náladu pri spoločných večeroch.

Neprehliadni: Ako vyrovnať oblečenie bez žehlenia? Tieto triky musíš poznať!

k Babičce

Zdroj: Amazing Places/FB k Babičce

Moderne, ale jednoducho

Moderné prvky môžete nájsť v kúpeľniach, sú však zasedené citlivo tak, aby nevyrušovali. Majitelia chceli mať starú chalúpku s modernými funkčnými prvkami, ale zároveň aby stavba nestratila svoju autentickosť. Kuchyňa v modernejšom štýle nevyrušuje, je vybavená tak, aby poskytla všetko, čo treba a navyše pôsobí veľmi čisto.

„Muškáty v oknách, rozvoniavajúca levanduľa, hrozno a rozkvitnutá záhrada...“

Súčasťou vidieckeho dvora je napríklad tehlová studňa s rumpálom, kamenné chodníky, koše a kvetináče s rastlinami dotvárajú zátišie a staré stoličky zas slúžia na malé zastavenie sa a rozjímanie, rovnako ako hojdacia sieť. Dominantná biela farba je doplnená sýtou zelenou či modrou, kamarátia sa a s prítomným drevom, tehlou a kameňom sú základnými predpokladmi krásnej vidieckej chalúpky.

Majitelia sa vyhrali aj s rekonštrukciou exteriéru, konkrétne oddychovej časti a zároveň vonkajšej mini kuchynky, kde si môžu hostia posedieť pri jedle alebo šálke kávy či čaju a keďže sme na Morave, tak aj pri pohári chutného vínka. Nemôže tu chýbať aj drez, a tak je zaručený aj prístup k vode, rovnako je po ruke i pec či gril.

Každý kút tejto chalúpky majiteľom pripomína staré časy a generáciu, ktorá tu žila a pracovala. Podarilo sa im zachovať to, čo bolo treba a priniesť zopár funkčných a moderných prvkov tak, aby nenarušili charakter domčeka. Páčila sa vám dnešná návšteva?

Galéria - Chalupa k Babičce

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE