Pestovanie v sudoch, debničkách či paletách – moderný hit záhradkárov

kontajnerové pestovanie

Dnes už na to, aby ste si mohli vypestovať vlastné bylinky, paradajky či šalát, nepotrebujete veľkú záhradu. Moderné záhradkárstvo sa prispôsobilo mestskému životnému štýlu, a tak sa čoraz častejšie stretávame s pestovaním v sudoch, debničkách alebo paletách. 

Možno sa vám to na prvý pohľad zdá netradičné, no čoraz viac ľudí potvrdzuje, že práve tieto riešenia im pomohli objaviť radosť z pestovania aj v obmedzených podmienkach.

Či bývate v byte s balkónom, v dome bez pozemku alebo jednoducho hľadáte praktický spôsob, ako si vytvoriť malú úžitkovú zónu bez veľkého kopania, pestovanie v nádobách môže byť tou správnou voľbou. Okrem toho, že ide o úsporné a ekologické riešenie, výsledky sú často prekvapivo bohaté – a čo je najdôležitejšie, máte ich pod kontrolou.

Prečo sa oplatí vyskúšať pestovanie v sudoch, debničkách a paletách?

Tieto riešenia oceníte najmä vtedy, ak nemáte k dispozícii klasickú záhradu alebo nechcete investovať do jej náročnej úpravy. Pestovanie v nádobách je praktické, pretože si sami vyberiete miesto, typ nádoby aj druhy rastlín. Ak vám niečo nevyhovuje, presuniete to. Navyše, nemusíte riešiť burinu ani problémy so zle pripravenou pôdou.

Kontajnerové pestovanie je výborné aj pre začiatočníkov. Nemusíte študovať záhradné knihy, stačí začať v malom – napríklad s bylinkami v debničke alebo paradajkami v sude. Navyše, takéto riešenia môžu byť vizuálne veľmi atraktívne a pekne dotvoria vašu terasu či balkón.

pestovanie zeleniny bez záhrady
PINTEREST/Seasoned Fork

Pestovanie v sudoch: Viac priestoru pre korene, menej starostí

Ak máte k dispozícii plastové alebo kovové sudy, neváhajte ich využiť. Ideálne sú pre rastliny, ktoré potrebujú viac priestoru pre korene – napríklad paradajky, papriky, cukety alebo dokonca zemiaky. Vďaka tomu, že sú vyššie, uľahčujú prácu a šetria chrbticu.

Predtým, než ich naplníte, nezabudnite na drenážne otvory, aby sa v nádobe nezadržiavala voda. Dovnútra nasypte kvalitný substrát a sledujte, ako vaše rastliny rastú takmer samé. Sudy sa dajú tiež jednoducho premiestniť podľa slnečných podmienok.

DIY záhrada
PINTEREST/Mafner Home DIY Projects

Debničky ako praktická voľba s rustikálnym šarmom

Drevené debničky sú jedným z najobľúbenejších riešení. Sú dostupné, ľahké a veľmi variabilné. Či ich postavíte vedľa seba alebo vytvoríte kaskádový efekt, vždy budú pôsobiť prirodzene a zároveň štýlovo. Stačí ich trochu ošetriť, vyložiť netkanou textíliou a naplniť kvalitnou pôdou.

Ideálne sú na pestovanie byliniek, šalátov, jahôd, reďkoviek či kvetov. Ak hľadáte niečo jednoduché, s čím začať a zároveň si vytvoriť pekné zákutie, debnička je výborný štart.

pestovanie v nádobách
PINTEREST/Conseils et astuces bricolage

Palety pre tých, ktorí chcú využiť každý centimeter

Máte stenu, múrik alebo plot, ktorý by mohol dostať nový účel? Vertikálne záhrady z paliet sú výborným riešením pre maximálne využitie priestoru. Stačí paletu natrieť ochranným náterom, vytvoriť kapsy na výsadbu a umiestniť ju na výšku.

V paletách sa skvele darí bylinkám, šalátom, menším kvetinám či jahodám. Takto si vytvoríte zelenú stenu, ktorá nielen dobre vyzerá, ale aj vonia a chutí.

Čo v týchto nádobách pestovať?

Možnosti sú takmer nekonečné. V sudoch sa výborne darí paradajkám, paprikám, zemiakom alebo cukete. Debničky sú vhodné na bylinky ako bazalka, tymian, pažítka, ale aj na šaláty, reďkovky či jahody. Palety využijete najmä na drobnejšie rastliny a vertikálne kombinácie, ktoré vytvárajú zaujímavý dizajn a šetria miesto.

Výhodou je, že môžete experimentovať – nádobu presuniete, substrát vymeníte a zistíte, čo sa vám osvedčilo.

Ako sa o rastliny v nádobách starať?

Rastliny v nádobách potrebujú o niečo viac pozornosti. Substrát sa rýchlejšie vysušuje, preto je dôležité pravidelné zavlažovanie – ideálne ráno alebo večer. Ak chcete, aby pôda zadržala viac vlhkosti, skúste mulčovanie, napríklad slamou alebo štiepkou.

Rovnako treba myslieť aj na výživu – obmedzený objem pôdy znamená, že rastliny rýchlo spotrebujú živiny. Pomôcť si môžete organickými hnojivami, kompostom alebo prírodnými výluhmi. Pri správnej starostlivosti sa vám rastliny odvďačia bohatou úrodou.

Pestovanie v sudoch, debničkách a paletách vám môže otvoriť dvere k úplne novému spôsobu, ako sa spojiť s prírodou. Je jedno, či máte len malý balkón, terasu alebo len kúsok dvora – aj v týchto podmienkach sa dajú vytvoriť zelené oázy plné vôní, chutí a farieb. 

Okrem toho, že získate čerstvé suroviny priamo z vlastného „minizáhonu“, zažijete aj pocit spokojnosti z niečoho, čo ste si vytvorili sami.

Nemusíte mať skúsenosti ani veľa vybavenia – stačí chuť skúsiť to inak. Práve tieto alternatívne formy pestovania totiž dokazujú, že záhrada nemusí byť veľká, aby mala zmysel. Stačí pár nádob a trocha vašej starostlivosti – a uvidíte, ako rýchlo vás tento nový spôsob záhradníčenia chytí za srdce.

Zdroj úvodnej fotky: PINTEREST/QUIET MINIMAL, PINTEREST/Trimmed Roots

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE