Zdajú sa vám otravné? Tieto zvieratá zo záhrady rozhodne nevyháňajte!

ktoré zvieratá nevyháňať zo záhrady

Záhrada je naším malým rajom, miestom, kde si môžeme oddýchnuť, načerpať energiu či si užiť vlastnoručne vypestovanú úrodu. Ale čo ak sa do našich záhrad nasťahujú aj nepozvaní hostia? Tieto malé i väčšie tvory, ktoré sa vo väčšine prípadov starajú o to, aby v našich záhradách panovala rovnováha, často čelia nemilosti záhradníkov. 

Možno máte pocit, že každé zviera, ktoré sa objaví v záhrade, je potenciálny nepriateľ, ktorý zničí vašu prácu. Niektoré sú však v skutočnosti vašimi spojencami.

Už ste niekedy stretli ježka v záhrade?

Ježkovia sú v skutočnosti skvelí pomocníci! Plnia neoceniteľnú úlohu v boji proti škodcom, pretože si pochutnávajú na slizkých slimákoch a rôznych ďalších malých škodcoch, ktorí môžu poškodiť vašu úrodu. Ježko je vlastne nočný hrdina, ktorý sa snaží zbaviť vašu záhradu týchto hmyzích predátorov. A aj keď nie je najrýchlejší a najsilnejší, určite je to tichý hrdina. 

Ak máte ježka v záhrade, nevyháňajte ho preč. Naopak, snažte sa mu vytvoriť vhodné útočisko, napríklad hromadu suchých listov alebo vetvičiek, kde môže prežiť zimu. Áno, ježkovia si niekedy môžu zaspomínať na chvíle, keď si „požičali“ niečo z vašej záhrady, určite im to však odpustíte.

Zvieratá pre rovnováhu v záhrade – žaby a ropuchy

Škrekoty žiab pri západe slnka? Niekedy sú až príliš intenzívne a dokážu nám pobyt vonku znechutiť. Žaby sú však skutočne veľmi užitočné pre vašu záhradu. Tieto mokré stvorenia sa do záhrady dostávajú počas jarnej sezóny, ale ich práca sa nekončí ani po odohraní symfónií. 

Ropuchy a žaby sú známe tým, že sa živia rôznym hmyzom, ako sú komáre, muchy alebo rôzni škodcovia, ktorí by mohli zaútočiť na vaše rastliny. Dokážu sa efektívne prispôsobiť prostrediu, a preto je pre nich vaša záhrada ideálnym miestom na život.

Mnoho ľudí si žaby predstavuje ako hrdinov detských rozprávok, ale v skutočnosti to sú aj skvelí „biológovia“, ktorí odstraňujú škodcov, čím znižujú potrebu chemických postrekov. Ak máte v záhrade žaby, gratulujeme! Vaša záhrada je v rovnováhe, a to je niečo, čo by si mal každý záhradník ceniť.

úloha hmyzu v záhrade
Freepik

Opeľovači vašej záhrady – včely a motýle

Možno sa aj vy obávate bzukotu včiel a ich príbuzných, najmä ak máte alergiu na ich bodnutie. Pravda je, že včely sú najdôležitejšími opeľovačmi rastlín. Opeľovanie je kľúčové pre život v záhrade – je to proces, ktorý zabezpečuje úrodu plodín. Bez včiel by mnohé kvety nemohli kvitnúť a plody by sa nevyvinuli.

Motýle sú ďalším druhom hmyzu, ktorý sa podieľa na opeľovaní, ale majú aj estetickú hodnotu – ich prítomnosť zdobí záhradu. Okrem toho, že sú vizuálnym potešením, ich vajíčka a larvy sú neškodné pre rastliny.

Podporujte včely a motýle vo vašej záhrade! Môžete si zasadiť kvety, ktoré ich priťahujú, ako je levanduľa alebo slnečnice. To nielenže zvýši krásu vašej záhrady, ale aj jej biodiverzitu. 

Záhradné motyky – sliepky

Môže sa to zdať prekvapivé, ale sliepky môžu byť na záhrade skutočne skvelými pomocníkmi. Okrem toho, že vám dávajú čerstvé vajíčka či trus, ktorý môžete využiť ako hnojivo, pomáhajú aj s regulovaním počtu škodcov, najmä hmyzu, ako sú larvy alebo rôzne menšie hlodavce. 

Sliepky tiež prehrabávajú pôdu, čím sa starajú o prevzdušnenie pôdy. Samozrejme, treba byť opatrný, aby nejedli rastliny, ktoré práve vysádzate, inak bude vaša snaha zbytočná.

Ak máte vo svojej záhrade sliepky, nezabudnite im vytvoriť kútik, kde sa môžu prechádzať a slobodne prehrabávať pôdu. Nechcete predsa, aby zjedli vaše uhorky, cuketu či pažítku skôr, ako ich vôbec ochutnáte. Keď vidia zelené, sú ako živé kosačky. 

Lienky, naši malí, ale silní pomocníci

Lienky, aj keď sú drobné, sú skutočne superhrdinami medzi hmyzom. Mnohí z nás ich poznajú ako malé bodkované stvorenia, avšak v záhrade plnia dôležitú úlohu. Lienky sú totiž vynikajúcimi lovcami vošiek. 

Vošky sú veľmi častým škodcom na rastlinách, živia miazgou a môžu spôsobiť ich poškodenie alebo odumretie. Lienky ich vedia zjesť v obrovských množstvách, čo znamená, že za pomerne krátky čas dokážu vyhubiť celé kolónie týchto nežiaducich tvorov.

Lienky vám nielenže pomáhajú so škodcami, ale sú aj znakom toho, že vaša záhrada je zdravá. Ak ich máte, vaša záhrada je v dobrej rovnováhe a nie je preťažená chemickými postrekmi, ktoré by ich inak odstrašovali.

Dážďovky prekyprujú pôdu

Dážďovky sú v záhrade neviditeľnými pracovitými tvormi. Často ich prehliadame, ale ich práca je kľúčová pre zdravie pôdy. Dážďovky sa živia rozkladajúcimi sa organickými látkami, ako sú opadané listy, zvyšky rastlín alebo kompost. Vďaka tomu premieňajú tieto materiály na živiny, ktoré sa dostanú späť do pôdy, a tým ju obohacujú. Okrem toho prekyprujú pôdu, čím získava viac vzduchu.

Keď máte v záhrade dostatok dážďoviek, znamená to, že vaša pôda je zdravá a dobre sa v nej hospodári. Takže aj keď sa vám občas môže zdať, že na červíkoch nie je nič zaujímavé, vedzte, že bez nich by to naozaj nešlo.

Vtáčiky tiež bojujú proti škodcom

Vtáky, aj keď obvykle nie sú považované za tradičných pomocníkov, majú na starosti veľmi dôležitú úlohu. Sú skvelými lovcami hmyzu, najmä v letných mesiacoch, keď hmyz doslova ožije. Rôzne druhy vtákov, ako sú vrabce, sýkorky alebo červienky, sa živia larvami, hmyzom, červami a dokonca aj slimákmi.

Vtáky nielenže pomáhajú kontrolovať množstvo škodcov, ale tiež rozširujú semená rôznych rastlín, čím podporujú biodiverzitu vo vašej záhrade. Môžete im pomôcť tým, že v záhrade rozmiestnite kŕmidlá alebo vytvoríte malé vodné plochy, kde sa môžu napiť a oddýchnuť si. 

Nezabúdajme na krtka

Krtkovia sú ďalšími zvieratkami, ktoré sa stali terčom záhradníkov. Ich chodbičky síce môžu narušiť korienky vašich rastlín či zhoršiť stabilitu pôdy, ale krtkovia zohrávajú dôležitú úlohu pri kontrole populácie hmyzu, ako sú chrobáky a larvy. Naučte sa tolerovať krtkov, pretože vykonávajú svoju prácu v tichosti a majú zmysel v ekosystéme záhrady.

Prečo by ste nemali vyháňať zvieratká a hmyz zo záhrady?

Všetci títo pomocníci v skutočnosti zabezpečujú, aby bola vaša záhrada harmonická, bez veľkého množstva škodcov a vyvážená. Samozrejme, občas sa môžete nahnevať, keď sa niektoré z týchto zvierat rozhodnú „ochutnať“ vaše čerstvé bylinky alebo plody, ale pamätajte si – záhrada je ich domovom, rovnako ako aj vaším. A keď sa naučíte s nimi žiť, ich prítomnosť môže prispieť k bohatšej úrode a krajšej záhrade.

Aj keď nie všetky zvieratá a hmyz v záhrade sú vždy vítaní, mnohé z nich sú v skutočnosti cennými pomocníkmi, ktorí nám pomáhajú udržiavať zdravý ekosystém. 

Či už sú to ježkovia, žaby, vtáky, alebo lienky, všetci sú neoddeliteľnou súčasťou prírodného cyklu. Nezabúdajme na to a poďme sa spoločne postarať o to, aby naša záhrada bola miestom, kde sa všetci cítime vítaní – aj s našimi malými pomocníkmi.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE