Fotovoltické panely nestačí položiť kamkoľvek na strechu a tešiť sa, koľko vám ušetrili na účtoch za elektrinu. Aby ste z nich dostali čo najvyšší výkon za každých okolností, čo najviac elektriny celoročne a skrátili návratnosť investície na minimum, musíte si ich umiestnenie vopred premyslieť. Máme pre vás tipy, ako na to.
Hlavne nie na severnú stranu
Fotovoltické panely sa najčastejšie umiestňujú na strechy domov či iných budov, prípadne na oceľové konštrukcie postavené priamo na zemi (najmä pri väčších fotovoltických elektrárňach).
Hlavnou podmienkou je, aby mali panely výhľad na južnú stranu. Do úvahy prichádza aj juhovýchod či juhozápad, v niektorých systémoch sú panely rozdelené do 2 skupín – prvá je otočená na východ a vyrába elektrinu doobeda, druhá na západ a vyrába poobede.
Panely otočené na juh využijú maximum slnečného žiarenia, ktoré majú na danom mieste k dispozícii. Ak si stanovíme, že maximum je 100 %, pri paneloch otočených na juhovýchod či juhozápad vyrobia cca 90 až 97 %, pri východe a západe to bude cca 80 až 90 % pri dodržaní vhodného sklonu (k tomu sa ešte dostaneme).
Splniť túto podmienku nie je vždy jednoduché, niektoré strechy majú skrátka na vhodnej strane príliš malú plochu. Občas teda musíte hľadať alternatívy, v prípade domu môžete použiť napríklad aj strechu prístavby, garáže či inej doplnkovej stavby.
Dôležitý je aj sklon
Aby fotovoltaický panel vyrobil čo najviac elektriny, musí naň slnko svietiť priamo. Keď si však predstavíte dráhu slnka od východu na západ počas dňa, uvedomíte si, že slnko nesvieti priamo zhora, ale šikmo.
To znamená, že dôležitý je okrem orientácie aj správny sklon panelov. Väčšie fotovoltické elektrárne využívajú špeciálne otočné konštrukcie, ktoré trajektóriu slnka kopírujú a panely za ním natáčajú, aby vyrobili maximum elektriny počas každej hodiny dňa. Sú však pomerne zložité a ťažké, pre bežnú fotovoltiku na strechách domov či firiem pokojne postačia pevné konštrukcie.
V našich zemepisných šírkach je optimálny sklon fotovoltaických panelov 30° až 40°, čo spĺňa väčšina šikmých striech na našich domoch a budovách. Do úvahy prichádza rozsah 20° až 50°, v jeho krajných hodnotách je množstvo energie získané zo slnka len o cca 3 % menšie.
Na šikmých strechách určuje sklon panelov samotná strecha, niektoré montážne konštrukcie vám ho umožnia mierne doladiť. Na plochých strechách musíte použiť nastaviteľné konštrukcie, pomocou ktorých panely vhodne nakloníte.
Pozor na tiene
Pri plánovaní umiestnenia fotovoltických panelov počítajte aj s tieňmi. A to aj s takými, ktoré v danej chvíli na streche nie sú, ale môžu sa objaviť počas dňa, ako sa slnko posúva po oblohe.
Tieniť môže susedná budova, strom, ale aj satelitná parabola či komín… skrátka čokoľvek. Možno sa vám zdá, že taký komín, na rozdiel od susednej budovy, nezatieni príliš veľkú plochu – nie vždy to však je tak a dĺžka tieňa sa mení počas dňa podľa toho, pod akým uhlom slnko svieti.
Je teda zbytočné inštalovať fotovoltické panely na tú časť strechy, kde vám po celý deň bude tieniť susedov dvojposchodový dom.
So zatienením panelov prichádza ešte jedna komplikácia. Ak zatienite hoci aj jeden panel alebo jeho časť v danej vetve (stringu), klesne výkon všetkých panelov v nej. Aj na to však existuje riešenie – tzv. optimizéry fotovoltických panelov, ktoré zatienený panel premostia tak, aby neovplyvňoval výkon celej vety.
Aby sa vám strecha nezosypala
Jeden fotovoltický panel s výkonom 400 Wp, aké sa bežne používajú na rodinných domoch, váži cca 21 kg. Ak si to spočítate, fotovoltika s výkonom 4 kWp bude vážiť cca 210 kg, pri výkone 6 kWp to bude cca 315 kg, pri 8 kWp až 420 kg a pri 10 kWp až 525 kg. K tomu si pripočítajte desiatky kg, ktoré váži konštrukcia.
A teraz si predstavte, že toto všetko musí vaša strecha uniesť. Chceme tým povedať, že musí byť v dobrom stave. Pri nových strechách nebýva nosnosť problémom, ale obzvlášť pozor si dajte pri strechách starých desiatky rokov, pri ktorých sa nielenže s fotovoltikou nepočítalo, ale môžu byť zrelé na rekonštrukciu.
Ak plánujete prerábku strechy v blízkej dobe, možno sa vám oplatí s montážou fotovoltiky počkať, aby ste o rok či dva nemuseli panely nechať demontovať a následne opäť namontovať (čo musia urobiť odborníci a nie je to zadarmo).
Určite nechcete, aby sa strecha prepadla, prípadne z nej panely spadli a niekoho zranili. Nosnosť strechy preto pre istotu odporúčame skonzultovať so statikom.