Filodendron druhy a pestovanie: Kam ho v interiéri umiestniť?

Ak obľubujete izbové rastlinky a zopár ich aj máte doma, možno sa medzi nimi nájde aj zástupca čeľade áronovité. Ide o skutočne veľkú čeľaď, ktorá zahŕňa niekoľko stoviek rodov a niekoľko tisíc konkrétnych druhov rastlín, ktorých pôvod môžeme často hľadať najmä v tropických a subtropických oblastiach. Mnohé druhy sú pritom pestované aj ako okrasné rastliny v domácnostiach po celom svete. 

Do tejto skupiny rastlín spadá napríklad i slávna Monstera deliciosa, slovensky monstera skvelá, taktiež potosovec zlatý (latinsky Epipremnum aureum), alebo aj difenbachia či syngónium. Príbuzným menovaných zelených rastlín je taktiež filodendron, ktorý môžeme zaradiť medzi nenáročné izbovky. Jeho jednotlivé druhy sú skutočne rozmanité a veľmi atraktívne. Ako sa oň postarať v prípade, že si ním chcete skrášliť svoju domácnosť?

Philodendron hederaceum

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ filodendron pochádza?

Filodendron, latinsky Philodendron, je jedným z najväčších rodov trvácich rastlín z čeľade áronovité, ktorý zahŕňa okolo 500 popísaných druhov. Voľne v prírode nachádzame filodendrony výhradne v tropických oblastiach Ameriky. Areál ich výskytu siaha od severného Mexika cez celú Strednú Ameriku až po Paraguaj a sever Argentíny. Značne rozšírené sú v Brazílii, nachádzame ich tiež na Karibských ostrov. Rastú najmä v dažďových lesoch, riedkych tropických lesoch, v okolí močiarov a vodných tokov.

V prírode rastú spravidla ako epifyty alebo poloepifyty, a teda prichytené v korunách stromov. Prípadne ich niekedy nájdeme na skalách a útesoch, niektoré druhy však rastú aj v pevnej zemi alebo v močiaroch. Filodendrony vo všeobecnosti dosahujú rôzne rozmery, niektoré druhy sú drobné, iné obrovské. Mnohé druhy sú plazivé a majú veľa vzdušných koreňov, výnimočne však majú filodendrony aj vzpriamené stonky a stromovitý vzhľad. 

Je filodendron jedovatý?

Pri filodendronoch treba myslieť na to, že podobne ako ďalší zástupcovia z čeľade áronovité, sú jedovaté. Áronovité rastliny obsahujú šťaveľan vápenatý, ktorý môže pri kontakte so sliznicami spôsobovať podráždenie. Otrava môže u ľudí vyvolať podráždenie tráviaceho traktu, nevoľnosť, zvracanie i hnačky. Filodendrony, ako aj ďalšie áronovité rastliny, je vhodné pestovať mimo dosahu detí a domácich miláčikov. 

Odporúčame: Retro fialka je klasikou v domácnostiach: Ako sa však o ňu starať ?

Philodendron erubescens

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie pestované druhy

Ako sme spomenuli už vyššie, jednotlivé druhy filodendronov sa od seba vzhľadom značne líšia, a to nielen veľkosťou či spôsobmi rastu, ale aj listami – ich tvarom či farbou. Niektoré druhy majú celistvé listy, iné laločnaté až hlboko členené, niekedy aj zložené. Listy bývajú bledozelené, tmavozelené, alebo aj s farebnou kresbou. Filodendrony majú podobne ako iné áronovité rastliny nenápadné drobné kvety zoskupené v šúľku, ktorý je obkolesený tulcom. V interiéri pestujeme najčastejšie nasledujúce druhy filodendronov:

  • Philodendron hederaceum (syn. Philodendron scandens, slovensky filodendron previsnutý) – popínavá rastlina s tmavozelenými listami srdcovitého tvaru, dostupné sú i kultivary s panašovanými listami (so svetlými kresbami na listoch), 
  • Philodendron erubescens – popínavá rastlina so silnejším kmeňom, množstvom vzdušných koreňov a veľkými dvojfarebnými listami, ktoré sú zvyčajne z lícnej strany zelené a z rubovej fialkové, vzhľad sa mení podľa konkrétneho kultivaru,
  • Philodendron gloriosum – popínavá odroda s tmavozelenými listami srdcovitého tvaru, ktoré majú výraznejšiu bielu až ružovkastú žilnatinu,
  • Philodendron bipinnatifidum (syn. Philodendron selloum) – druh charakteristicky výraznými vykrojenými listami. 
Philodendron gloriosum

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa správne starať o filodendron?

S filodendronmi nebudú mať problémy ani úplní začiatočníci v pestovaní izbových rastlín, no ak im poskytnete tie správne podmienky a staroslivosť, budú o to krajšie. V prvom rade klaďte pri pestovaní dôraz na to, o aký druh filodendronu ide. Popínavým druhom je potrebné poskytnúť oporu, prípadne ich môžete nechať prevísať zo závesných nádob. Rastline je tiež potrebné nájsť vhodné umiestnenie. Filodendrony neobľubujú priame slnko. Ideálne je stanovisko s rozptýleným svetlom, kultivary s tmavšími listami však zvládnu aj tmavší roh. Ak chcete, aby vynikla farebnosť listov, predsa len rastline poskytnite svetla viac. 

Filodendrony pestujeme pri bežnej izbovej teplote (18 °C až 25 °C). Vyžadujú si stredne veľkú zálievku. Substrát by mal byť vlhký, nikdy nie premočený. Rastlina lepšie zvládne občasné sucho, ako nadmerné zalievanie. Listy je možné pravidelne rosiť, počas jari a leta aj sprchovať. Od marca do augusta aplikujeme každé dva týždne klasické tekuté hnojivo na zelené izbové rastliny. 

Pozri aj: Kvet ANTÚRIA: Aká je správna starostlivosť o túto izbovú rastlinu?

Philodendron bipinnatifidum

Zdroj: Shutterstock®

Presádzanie a množenie filodendronov

Mladšie filodendrony je spravidla potrebné presádzať každú jar. Ak máte staršie rastliny, ktoré sa do črepníka stále zmestia a majú v ňom dosť miesta, iba im na jar vymeňte hornú časť substrátu (zhruba 1/3). Dobrou voľbou je najmä rašelinový substrát. Filodendrony je pomerne nenáročné namnožiť, a to okrem zimy počas celého roka. Množíme ich vrcholovými výhonkami alebo odrezkami stoniek. Odrezky by mali mať 3 až 5 lístkov. Zakoreniť ich necháme priamo v substráte. 

Problémy pri pestovaní

Pri pestovaní filodendronov sa zväčša objavujú problémy hlavne pri nedodržaní ich požiadaviek. Škody môže napáchať nadmerná zálievka, ktorá môže viesť k hnitiu koreňov aj úhynu rastliny. Na nadmerné zalievanie pestovateľa spravidla upozornia drobné kvapky vody na listoch, ale aj žltnutie listov. Prílišné sucho zase môže spôsobiť hnednutie končekov listov. Inými chorobami, okrem spomínanej hniloby koreňov, filodendrony spravidla netrpia. Objaviť sa môžu niekedy problémy so škodcami, napríklad voškami. V takomto prípade je potrebné rastlinu izolovať od ostatných a ošetriť vhodnými prípravkami z obchodu. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE