Retro fialka je klasikou v domácnostiach. Ako sa však o ňu starať ?

I keď v domácnostiach majú svoje pevné miesto najmä zelené izbové rastliny s rôznymi okrasnými listami, niektorí pestovatelia si neváhajú zaobstarať aj kvitnúce izbové rastliny. Tou najčastejšie pestovanou v našich domácnostiach je bezpochyby vznešená orchidea. Privítať vo svojom príbytku však môžeme mnoho ďalších krásnych kvetov, akým je i cyklámen či vianočný kaktus.

Veľmi známe sú aj africké fialky, ktoré môžeme zaradiť medzi akési retro rastlinky, ktoré sa hojne pestovali v minulých rokoch. Africké fialky sú však v obľube i dnes, a to aj vďaka ich nenáročnosti a najmä krásnym kvetom. Ako na ich správne pestovanie?

Odporúčame: Kvet ANTÚRIA: Aká je správna starostlivosť o túto izbovú rastlinu?

africké fialky

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ pochádzajú africké fialky?

Ako africké fialky sú bežne označované kvitnúce izbové rastliny s odborným názvom senpólia, latinsky Saintpaulia. Ako už ľudový názov rastliny napovedá, jej pôvod možno hľadať práve v Afrike. Za objaviteľa afrických fialiek je považovaný Walter von Saint Paul-Illaire, ktorý na ne narazil na svahoch dnešnej Tanzánie koncom 19. storočia. Dnes patria medzi často pestované izbové rastliny, ktoré za bežných podmienok v domácnosti kvitnú počas celého roka.

Rod senpólia zahŕňa množstvo druhov a celé tisícky rozličných odrôd. Spomenúť môžeme často pestovaný druh Saintpaulia ionantha, čo je senpólia fialková. Africké fialky sú typické nižším vzrastom. Dorastajú zvyčajne len do výšky okolo 15 cm, hojne sa však rozrastajú do strán. Charakteristické sú najmä svojimi mäsitými listami, ktoré sú pokryté chĺpkami. Zvyčajne majú srdcovitý alebo vajcovitý tvar. Veľkosť, tvar aj farba kvetov závisia od konkrétneho kultivaru.

Africké fialky mávajú pomerne väčšie kvety, ktoré sú napríklad biele, ružové, fialové, purpurové až modrasté, niektoré sú dokonca strakaté. Veľmi pekné sú odrody so skučeravenými okvetnými lupienkami. Spomenúť ešte môžeme, že africké fialky nie sú v skutočnosti fialky. Rod senpólia totiž nemá nič spoločné s rodom fialka (latinsky Viola). Toto označenie pravdepodobne vzniklo len na základe podobnosti kvetov.

starostlivosť o africké fialky

Zdroj: Shutterstock®

Správne umiestnenie

Africké fialky radíme k nenáročným izbovým rastlinám, ktorých pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Aby sa im však darilo čo najlepšie, je potrebné ich v byte správne umiestniť a rovnako im tiež poskytnúť optimálny prísun vody a živín. Africké fialky v prvom rade potrebujú veľa rozptýleného svetla, priame slnečné lúče však môžu spôsobiť spálenie listov. Dariť sa im môže i v polotieni, tienisté miesto je však nevhodné. Africké fialky bývajú spokojné na okenných parapetoch, a to najmä na severných alebo severovýchodných oknách.

Pozor dávajte na to, aby ste ich neumiestnili do prievanu. Priaznivý rast podporuje bežná izbová teplota v rozmedzí od 20 °C do 25 °C, v zime je ideálne teplota v rozmedzí od 16 °C do 20 °C. Na vybranom stanovišti je vhodné rastliny pravidelne otáčať, aby rástli rovnomerne a neťahali sa za slnkom do jednej strany. Podľa možností rastlinu často nepremiestňujte. 

Zálievka aj hnojenie

Zalievať africké fialky je možné dvomi spôsobmi, a to zhora a do misky. V oboch prípadoch je však potrebné dodržiavať isté podmienky.

  • Polievanie zhora je rizikové z dôvodu zamokrenia listov a listovej družice, čo môže viesť k hnilobe a škvrnám na rastline. Pri polievaní zhora preto dávame pozor na to, aby sa voda dostala len na substrát.
  • Pri polievaní do misky zase dávame pozor na to, aby rastlina nestála dlho vo vode, prebytočnú vodu z misky vždy vylejeme.

Africké fialky je vhodné zalievať 1 až 2 razy týždenne v menšom množstve. Je však potrebné myslieť na to, že lepšie zvládnu kratšie sucho, ako nadbytok vody a časté premočenie. Aby sa rastlinám dobre darilo, zabúdať by sme nemali ani na pravidelné hnojenie. Počas vegetačného obdobia hnojíme rastlinu každé dva až tri týždne bežným tekutým hnojivom na kvitnúce rastliny, alebo hnojivom priamo určeným na africké fialky. 

Pozri aj: Ako poskladať napínaciu plachtu? Tento trik ocení každá žena!

pestovanie afrických fialiek

Zdroj: Shutterstock®

Kedy africkú fialku presádzať a ako na rozmnožovanie?

Každoročné presádzanie afrických fialiek spravidla nie je potrebné. Rastline sa totiž darí skôr v menšom črepníku, pestovanie v príliš veľkej nádobe môže byť príčinou nekvitnutia. Presádzame až vtedy, keď sa rastlina viditeľne tlačí v črepníku. Zvyčajne jej postačí nová nádoba každé dva alebo tri roky. Na presádzanie je ideálna jar. Substrát by mal byť ľahký a vzdušný, vhodná je rašelinová zemina.

V rámci správneho pestovania tiež nezabúdame fialky pravidelne zbavovať škaredých listov a odkvitnutých kvetov, čím sa podporí ďalšie kvitnutie. Senpólia nie je len nenáročná na pestovanie, ale aj rozmnožovanie. Rastlinu rozmnožujeme listovými odrezkami zo zdravých rastlín. List so stonkou pomerne rýchlo zakorení priamo v substráte (ideálne určenom na rozmnožovanie) alebo v pohári vody. 

Prečo africká fialka nekvitne?

Africké fialky sú charakteristické skutočne výdatným kvitnutím takmer počas celého roka. Je však úplne prirodzené a bežné, ak sa v období od novembra do marca objavuje kvetov o niečo menej. Dlhodobo slabé alebo žiadne kvitnutie sa spravidla spája najmä s nevhodnými pestovateľskými podmienkami. V takomto prípade je vhodné zistiť, čo sa konkrétnej fialke nepáči a následne upraviť starostlivosť o rastlinu.

Nekvitnutie často spôsobuje hlavne: 

  • nedostatok svetla, umiestnenie v celodennom tieni,
  • pestovanie v príliš veľkej nádobe,
  • časté presádzanie,
  • nedostatok živín, 
  • nedostatočná zálievka,
  • nízka teplota, teplotné výkyvy, prievan,
  • kyslý substrát,
  • neodstraňovanie bočných listových ružíc, poškodených listov a odkvitnutých kvetov.
kvitnúce fialky

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie choroby afrických fialiek

Pri pestovaní afrických fialiek sa môžeme stretnúť aj s rôznymi chorobami týchto pekných kvitnúcich izboviek, niekedy bývajú problémy dokonca so škodcami. Často sa vyskytujú najmä hubovité ochorenia. Hubám sa spravidla dobre darí vo vlhkom prostredí v kombinácii so zlou cirkuláciou vzduchu. Africké fialky môže napadnúť napríklad múčnatka, čo sa prejaví akýmsi bielym popraškom na listoch aj kvetoch. Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj problémy s plesňou šedou. Veľmi častým problémom je hniloba koreňového krčku, ktorá sa prejavuje najmä vädnutím listov po obvode rastliny. Pri hnilobe srdiečka zase najskôr odumierajú listy zo stredu. 

Hubovité, ale aj iné ochorenia sa často spájajú s nevhodným spôsobom pestovania. Dôležité je rastliny neprelievať a dodržiavať vyššie spomínané pestovateľské podmienky. Pri hubovitých ochoreniach je najlepšie odstrániť napadnuté časti a rastlinu ošetriť vhodným prípravkom zo záhradkárstva. V prípade neskorého zakročenia môže rastlina uhynúť. Zo škodcov napádajú fialky napríklad listové háďatká, vošky, roztočník alebo strapka západná. V prípade napadnutia rastliny ju umiestnite ďalej od zdravých rastlín a ošetrite ju vhodným prípravkom zo záhradkárstva. Prevenciou je opäť najmä dodržiavanie pestovateľských podmienok.

Neprehliadni: Ako opraviť pokazené žalúzie bez opravára

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE