5 babských rád, ako zlikvidovať červotoče: Fungujú všetky!

ako zlikvidovať červotoče

Ako zlikvidovať červotoče? Ak sa vám do dreveného nábytku, krovov či trámov pustil tento nepríjemný tvor, mali by ste konať čo najrýchlejšie.

Už sa vám niekedy stalo, že ste večer pred zaspaním začuli jemné, ale zato vytrvalé chrumkanie? Tieto nepríjemné zvuky si vyžadujú okamžitú reakciu! S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám do dreveného nábytku, krovov či trámov pustili červotoče. Bez ich urýchlenej likvidácie bude s drevom zle. Larvy červotoča majú totiž veľký apetít a prehrýzajú sa postupne drevom natoľko, že vám z neho zostane len prach a piliny. 

Drevo napadnuté červotočom

Drevo napadnuté červotočom je problém, ktorý môže postihnúť rôzne druhy drevených materiálov, a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Červotoče, známe ako drevokazy, sú hmyz z radu chrobákov, ktorých larvy sa živia drevom. Napadnuté drevo môže v priebehu času stratiť svoju pevnosť, čo vedie k poškodeniu štrukturálnych častí budov alebo nábytku.

Príznaky napadnutia červotočom môžu byť rôzne. Obvykle sa na povrchu dreva objavujú malé otvory, ktoré sú vstupnými bránami pre dospelých chrobákov. S rozvojom napadnutia môže drevo vykazovať aj jemný prach, ktorý je výsledkom žuvania lariev. V pokročilých štádiách sa známky poškodenia môžu prejaviť v podobe prasklín alebo oslabenej štruktúry dreva.

Prevencia proti červotočom

Pre prevenciu a kontrolu napadnutia červotočom je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. Prvým krokom je zabezpečiť, aby bolo drevo riadne ošetrené a chránene pred vlhkosťou, ktorá môže podporiť množenie týchto škodcov. Použitie prípravkov na ochranu dreva, ako sú insekticídy alebo konzervačné látky, môže výrazne znížiť riziko napadnutia.

Ak už je drevo napadnuté, existuje niekoľko možností liečby. Môže sa použiť chemická liečba, ktorá postihuje larvy a dospelé jedince červotoča, alebo fyzikálne metódy, ako je vdýchnutie tepla alebo mrazu, ktoré dokáže zabiť škodcov. V niektorých prípadoch môže byť potrebná výmena napadnutej časti dreva, ak je poškodenie príliš rozsiahle.

Celkovo je dôležité mať na pamäti, že včasná diagnostika a preventívne opatrenia sú kľúčové pre ochranu dreva pred červotočom. Rovnako je dobré pravidelne kontrolovať drevené konštrukcie a nábytok na prítomnosť týchto škodcov, aby sa predišlo väčším škodám v budúcnosti.

Tento drevokazný hmyz nemáme radi!

Tieto drevokazné chrobáky patria spolu s hubami a plesňami medzi najčastejších biologických škodcov nábytku. Ako spoznáte, že máte doma červotoče? Ako sa zbaviť červotočov v dreve raz a navždy? Čo na nich naozaj platí?

Pozri aj: Jedovatý izbový kvet difenbachia: Ako na jej bezpečné pestovanie?

Červotoč
Depositphotos

Ako spoznať červotoča a ako vyzerá červotoč?

Pokiaľ na podlahe máte jemné piliny a počujete chrúpavé zvuky, tak si začnite vyhŕňať rukávy. Máte doma červotoča. Na nábytku môžete nájsť malé kôpky dreveného prachu. Ďalším znakom je drevo prederavené chodbičkami.

Poznáme dva druhy červotočov, ktoré v našich končinách radi likvidujú nábytok. Jeden z nich je červotoč prúžkovaný, ktorý má bodkované ryhy na krovkách a dĺžku 3 – 5 milimetrov. Červotoč kockovaný sa zase vyznačuje žltošedým ochlpením a dĺžkou 2,5 – 6 milimetrov.

Pokiaľ si myslíte, že vám diery do dreva prehrýzajú samotné chrobáky, tak sa mýlite. V skutočnosti za to môžu larvy. Tie sa mechanicky prevŕtavajú drevom a vytvárajú charakteristické chodbičky.

Začiatkom marca samičky nakladú priemerne 50 vajíčok s priemerom 0,5 milimetra do otvorov a trhlín v dreve. Po dvoch až troch týždňoch sa vyliahne larva, ktorá sa do dreva zavrtáva. Vývoj takejto larvy trvá 2 až 3 roky. Larva sa pred zakuklením presunie tesne k povrchu dreva a po vyliahnutí dospelý jedinec napadnuté drevo opúšťa.

S červotočmi sa môžeme stretnúť nielen v dome, ale žijú aj vo vonkajšom dreve. Tieto potvory dokážu zničiť dokonca i konštrukcie stavieb či celé podlahy.

Ako sa zbaviť červotoča? Domáce prípravky proti červotočom

Hneď, ako objavíte chodbičky a dierky, ktoré spôsobili červotoče, odstavte napadnutý nábytok od ostatného. Starostlivo skontrolujte všetky kusy a ten s červotočom aj zospodu. Zistite rozsah škody a rozhodnite sa, či nábytok spálite alebo ho predsa len zachránite. V tom prípade vypracte vnútro skrinky. 

Recepty našich babičiek na likvidáciu nezvaných hosťov zahŕňajú napríklad napúšťanie dreva roztokom z lúhového mydla alebo rozohriatym naftalínom. Na červotoča vraj platí aj roztok, ktorý si pripravíte uvarením soli s horčičným semienkom, čiernym korením, vňaťou paliny a octom.

Účinná je aj zmes 150 ml ľanového oleja, 150 ml terpentínu (prírodné riedidlo bez zápachu), 60 ml bieleho octu a 60 ml denaturovaného liehu, ktorú na postihnuté miesta jednoducho nanesiete čistou handričkou. Za vyskúšanie stoja i ďalšie babské rady a domáce recepty. 

Roztok s octom

Do neriedeného octu pridajte prostriedok na riad v pomere 10:1, prisypte čierne korenie a zamiešajte. Práve jar mierne zahustí roztok, ktorý vám potom až tak nesteká. Pripravenou zmesou dôkladne potierajte napadnuté miesta a vôbec ňou nešetrite. Autori tohto ľudového receptu tvrdia, že červotoča už nikdy neuvidíte. Pri prečítaní zloženia prípravku sa ani nie je čomu diviť.

Neprehliadni: Umývanie okien: Takto to zvládnete rýchlo a bez šmúh!

Odvar na červotoče
Depositphotos

Pikantný diabolský odvar

Skutočne štipľavý odvar si pripravíte z jednej lyžičky čierneho a bieleho korenia, strúčika cesnaku, feferónky, lyžičky soli a zhruba štvrť litra bieleho octu. Všetky ingrediencie dajte do litra horúcej vody a poriadne premiešajte. Týmto roztokom potierajte miesta, kde sa červotoč vyskytuje.

Chemické prípravky na červotoče

Ak veľmi neveríte domácim receptom, prípadne, ak nezabrali žiadne babské rady, siahnite po chemických prípravkoch, ktoré bežne zoženiete v drogériách a hobby obchodoch. Menšie kusy nábytku môžete priamo namáčať do chemikálií alebo ich na drevo naneste. Injekčné vstrekovanie priamo do dier vzniknutých červotočmi je zábava na dlhý čas, preto ho radšej zverte odborníkom.

Odborná likvidácia červotoča

Ďalšou možnosťou sú fyzikálne metódy likvidácie červotočov. Na ne však budete potrebovať odbornú pomoc. Dospelé červotoče ani larvy neprežijú teplotu nad 65 °C. Škodca v dreve tak doslova uvarí mikrovlnné žiarenie. Po zásahu ale musíte nábytok či trámy čo najskôr naimpregnovať, pretože toto žiarenie nechráni drevo pred opätovným napadnutím. Táto metóda sa nehodí pre lakované kusy nábytku a starožitnosti.

Odborná likvidácia červotoča je dôležitým krokom v boji proti tomuto škodlivému hmyzu, ktorý sa usídľuje v drevených konštrukciách, nábytku a iných drevených materiáloch. Červotoče sú známe tým, že dokážu spôsobiť vážne poškodenie dreva, čo môže viesť k narušeniu jeho štrukturálnej integrity. Preto je nevyhnutné prijať vhodné opatrenia na ich likvidáciu.

Na začiatku procesu odborného zásahu je potrebné presne identifikovať druh červotoča, ktorý napadá drevo. Existuje niekoľko rôznych druhov, z ktorých niektoré sú agresívnejšie než iné. Po identifikácii je možné zvoliť adekvátny postup likvidácie.

Existuje niekoľko metód odborného zásahu, medzi ktoré patria:

  1. Chemická likvidácia: Použitie špeciálnych insekticídov, ktoré sú účinné proti červotočom. Tieto prostriedky sa môžu aplikovať priamo na napadnuté miesta alebo prostredníctvom injekčných metód.

  2. Termická likvidácia: V tejto metóde sa drevo vystaví vysokým teplotám, čo vedie k usmrteniu hmyzu. Je to ekologicky šetrný spôsob, ktorý nevyžaduje použitie chemických látok.

  3. Mikrovlnná metóda: Táto technológia využíva mikrovlny na ohrev dreva, čím sa dosiahne teplota dostatočná na zničenie červotočov.

  4. Prevenčné opatrenia: Po likvidácii červotočov je dôležité prijať aj preventívne opatrenia, aby sa predišlo opätovnému napadnutiu. To môže zahŕňať správne ošetrenie dreva, jeho vysúšanie a udržiavanie vhodnej vlhkosti v prostredí.

Vždy je dobré obrátiť sa na odborníkov v oblasti deratizácie a dezinsekcie, ktorí majú skúsenosti s likvidáciou červotoča. Okrem uskutočnenia priaznivých opatrení môžu zároveň poskytnúť cenné rady na ochranu drevených materiálov v budúcnosti.

Aktualizované na 12.09.2024

Aktualizovaný článok: 12.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE