Šesť jednoduchých krokov k fotovoltike

ako zaviesť fotovoltiku do domácnosti

Na inštaláciu fotovoltických panelov je na Slovensku vhodných niečo vyše dvoch miliónov budov. Najpočetnejšiu kategóriu pritom zastupujú objekty s výmerou 50 až 500 štvorcových metrov, teda rodinné domy. Vyplýva to z údajov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE, ktorá v spolupráci s rakúskou konzultačnou spoločnosťou Energiewerkstatt spočítala teoretickú kapacitu strešnej fotovoltiky na Slovensku.

Zdá sa, že slovenským domácnostiam sa tento potenciál darí pomaly využívať. V minulom roku mali najväčší podiel na celkovom počte inštalovaných fotovoltík, až 92 percent, malé fotovoltické zdroje umiestnené na strechách rodinných domov. To sú mimoriadne priaznivé čísla.

Vyzerá to tak, že fotovoltika sa na Slovensku uberá cestou inštalovania fotovoltických riešení určených pre vlastnú okamžitú spotrebu vyrobenej elektriny. Používateľom to pri správnom návrhu systému prináša pomerne vysoké ekonomické úspory aj udržateľnejší životný štýl.

Chceli by ste si aj vy dať nainštalovať na strechu fotovoltické panely, no neviete si predstaviť, ako celý proces inštalácie a zapojenia fotovoltiky funguje? V spolupráci s odborníkmi na fotovoltiku zo ZSE vám prinášame odpovede na všetky otázky.

Odporúčame: Šetrite čas pri domácich prácach: Praktické rady, ktoré fungujú

Šesť krokov ku fotovoltike
freepik.com

Šesť jednoduchých krokov ku vlastnej fotovoltike

Kúpa fotovoltiky nie je malá investícia a vždy sa hodí, ak sa máte v prípade poruchy alebo otázok na koho obrátiť. Mimoriadne dôležitá je aj záruka na celé dielo. Práve preto je dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a vedia tak zaručiť nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase.

Ak si vyberiete fotovoltické panely v ZSE, získate odborné poradenstvo, kvalitnú a profesionálnu montáž celého systému a okrem toho za vás v ZSE vybavia všetky papierovačky. Na to, aby ste si mohli vyrábať vlastnú elektrinu vám stačí prejsť týchto šesť krokov.

1. Objednávka a podpis zmluvy o dielo

Ak máte vybrané konkrétne fotovoltické riešenie, môžete rovno vyplniť online objednávku. Ideálne však je, ak ZSE necháte svoj kontakt a oni vám do niekoľkých dní zatelefonujú a preveria vhodnosť celého riešenia, prípadne vám poskytnú odborné poradenstvo a dohodnú osobné stretnutie.

2. Podanie žiadosti na pripojenie

ZSE podá žiadosť o vydanie stanoviska k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Ten sa vyjadrí najneskôr do 14 dní.

3. Obhliadka nehnuteľnosti

ZSE vám poradí aj s možnosťami umiestnenia fotovoltických panelov, tak aby ste z fotovoltiky získali maximum. „Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou,“ upozorňuje Chabreček zo ZSE.

Zaujme vás: 7 osvedčených tipov na vylepšenie slabého Wi-Fi signálu vo vašej domácnosti

4. Montáž fotovoltiky

ZSE vám zaručí aj bezpečnú aj kvalitnú montáž panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača kabelážou, ako aj prepojenie ďalších komponentov sú zahrnuté v cene. „Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky,“ dopĺňa Chabreček.

5. Platba

Po montáži vám vystavíme faktúru so splatnosťou 60 dní. Platbu uhradíte bankovým prevodom. Ak si nemôžete dovoliť zaplatiť celú sumu naraz, ideálnou možnosťou je pre vás fotovoltika na splátky už od 44 eur mesačne. Nezaťažíte tak jednorazovo veľkou sumou váš rodinný rozpočet, ale zároveň si budete môcť vyrábať vlastnú elektrinu a šetriť.

6. Pripojenie fotovoltiky

Prevádzkovateľ distribučnej sústavy vymení elektromer a pripojí zariadenie do distribučnej sústavy. Proces výmeny elektromera trvá zvyčajne asi šesť až osem týždňov,

Neprehliadnite: Aktuálne trendy v architektúre

fotovoltika-na-rodinnom-dome
Freepick.com

Elektrinu môžete vyrábať už za tri mesiace

V minulosti trval proces od výberu fotovoltického riešenia, cez podpis zmluvy až po výrobu vlastnej elektriny aj viac ako šesť mesiacov. Vďaka optimalizácii procesov v distribučných spoločnostiach a zlepšení spolupráce sa jeho dĺžka výrazne skracuje.

ZSE teraz garantuje drvivej väčšine zákazníkov, ktorí podpíšu zmluvu na fotovoltiku po 1. auguste 2023, že do troch mesiacov od podpisu zmluvy budú mať panely nielen nainštalované, ale zároveň si už budú môcť vyrábať vlastnú elektrinu,“ vysvetľuje Chabreček.

Platí to pre viac ako 90 percent objednávok. Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie. K urýchleniu inštalačného procesu prispelo aj otvorenie nového špecializovaného fotovoltického skladu ZSE, ktorý poskytuje dostatok komponentov pre tisícky fotovoltík.

Nadštandardné záruky na komponenty

Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov od ZSE môžete znížiť náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie až o polovicu. Navyše si s ňou môžete skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky len na šesť rokov. Životnosť fotovoltických panelov je pritom 30 až 40 rokov.

ZSE poskytuje zákazníkom okrem štandardnej 24 mesačnej záruky na celé fotovoltické riešenia Štandard a Bezstarosti aj predĺženú záručnú dobu nad rámec trvania štandardnej záruky pre kľúčové časti fotovoltických riešení. Záručná doba na striedač SolarEdge v riešeniach od ZSE tak trvá až 20 rokov.

Lacnejšie konkurenčné striedače začínajú byť po 7 až 8 rokoch používania náchylné na poruchy. Navyše, pri fotovoltických paneloch ZSE samotný výrobca garantuje, že výkon panelov neklesne pod úroveň 83,1 percent nominálnej hodnoty, po dobu minimálne 25 rokov. Na optimizéry výkonu pre maximálny výkon na každom paneli poskytuje ZSE záruku až 25 rokov,“ vysvetľuje Chabreček.

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybaví za vás komplet celú administratívu od prípadného získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou spotrebu vyššiu ako 3 000 kWh/rok, maximálny výkon, na ktorý jej bude poskytnutý finančný príspevok je až 7 kW. Na fotovoltaické panely tak môžete teraz získať až 4 025 eur. Inak je maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, obmedzený na 3 kW s príspevkom 1 500 eur.

Zdroje:

https://www.sapi.sk/clanok/sapi-rozvoj-fotovoltiky-v-roku-2023-prekonal-ocakavania

https://energiewerkstatt.org


0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE