Voľne stojaca vaňa: Čo by ste mali pred jej kúpou vedieť?

Kúpeľňa už dávno nie je len akýmsi funkčným priestorom, kde vykonávame svoju každodennú hygienu. V poslednej dobe i táto miestnosť podlieha najnovším trendom a stáva sa z nej dizajnová súčasť domácnosti. Kúpeľňa je povýšená z miesta hygieny na miesto relaxu, pokoja a radosti.

Majitelia bytov a domov začínajú byť pri premene a rekonštrukcii kúpeľní čoraz odvážnejší. Jedným prvkom, ktorý vás očarí krásnymi tvarmi i robustným a zároveň kompaktným vzhľadom, je voľne stojaca vaňa. Tá, oproti tej klasickej učupenej v kúte, prináša do bývania luxusný výraz a veľmi originálny štýl. Predtým, ako sa rozhodnete jednu z nich si zaobstarať, mali by ste zhodnotiť jej výhody a nevýhody. 

Pozri aj: Inšpirujte sa: Nenáročné úpravy v spálni pre lepší spánok!

Moderná vaňa

Zdroj: Depositphotos

Kam sa hodí voľne stojaca vaňa?

Vaňu, ktorá je umiestnená pri stene, nájdeme v drvivej väčšine slovenských kúpeľní. Toto riešenie je zvykom, ktorý stále pretrváva. Cieľom umiestnenia vane pri stene je tiež ušetrenie miesta. Voľne stojace vane sa preto hodia do veľkých kúpeľní. Najlepšie do takých, ktoré sú minimalisticky zariadené. Nezabúdajte na to, že tento dominantný prvok môže niekedy odviesť pozornosť od ďalších vecí a zariadenia v kúpeľni. 

Na trhu s nehnuteľnosťami sa môžeme častejšie stretnúť s domami a bytmi, kde sa nachádza kombinovaná kúpeľňa a spálňa. Práve v takýchto projektoch nájdu svoje miesto voľne stojace vane.

Výhody voľne stojacej vane

  • noblesný elegantný vzhľad: vďaka tejto vani sa i tá najobyčajnejšia kúpeľňa zmení na vkusnú miestnosť s nádychom prepychu. Voľne stojace vane vyzerajú skvele nielen uprostred kúpeľne, ale aj po umiestnení do rohu alebo pri stene.
  • množstvo variácií: na trhu nájdete množstvo modelov v rôznych tvaroch a veľkostiach. Vyberať si môžete z kruhových, oválnych, obdĺžnikových či dokonca tiež z asymetrických modelov. K dispozícii máte vane s hydromasážou, výškovo nastaviteľnými nohami, opierkami nôh, hlavy či s minisedákmi. Jednoducho si každý nájde ten svoj vysnívaný model.
  • inštalácia: kým pri zapustenej vani budete potrebovať obkladača, pri voľne stojacej vani vám stačí zavolať inštalatéra, ktorý vám pomôže s jej správnym zapojením.
  • komfort: voľne stojace vane poskytujú maximálny komfort i pre vysokých ľudí, ktorí sa môžu ľahko ponoriť do vody a relaxovať pri kúpaní.

Neprehliadni: Ako zariadiť malý byt? Tú sú tipy a triky, ktoré sa vám zídu!

Vaňa

Zdroj: Depositphotos

Nevýhody voľne stojacej vane

  • cena: voľne stojaca vaňa je zvyčajne oveľa drahšia ako klasická vstavaná. Jej cenu do značnej miery ovplyvňuje materiál, z ktorého je vyrobená. Najpopulárnejší je akrylový, kovový a konglomerátový model. Liatina je menej obľúbená, pretože je ťažká a oveľa drahšia. Samostatne stojace vane sú pomerne dosť ťažké a niekedy si to vyžaduje i spevnenie podlahy. Sklolaminátovú vaňu si môžete tiež zakúpiť, je však drahšia a nepatrí medzi veľmi predávané modely.
  • žiadna sprcha: ak chcete mať vo svojej kúpeľni kombináciu vane a sprchy, je vhodnejšia vstavaná vaňa. K voľne stojacej vani je možné nainštalovať aj sprchu. Obvykle je to však menej praktické a vyžaduje si to nejakú formu závesu alebo zásteny. Voľne stojaca vaňa neposkytuje možnosť umiestniť kozmetiku alebo sviečky.
  • nevhodná pre starších ľudí: pre tých môže byť vchádzanie a vychádzanie z vane dosť problematické, pretože nemajú možnosť chytiť sa bezpečnostného madla na stene.
  • náročnejšia údržba: voľne stojace vane sú tiež náchylnejšie na poškodenie a navyše vyžadujú časovo náročné a dôkladné čistenie, pretože sa znečistia zo všetkých strán. Je potrebné investovať do správnych čistiacich prostriedkov.
  • dodatočné náklady: v niektorých kúpeľniach môže byť ťažké vyriešiť rozvod vody pod podlahou a odtokový kanál. Nevyhnutné je tiež namontovať voľne stojacu batériu, ktorá, na rozdiel od komponentov na odvod vody a potrebný rozvod, nie je zväčša súčasťou balenia.

Naopak, klasická vstavaná vaňa je jednoduchším riešením. V prvom rade je lacnejšia a priestorovo úspornejšia. Nevyžaduje inštaláciu ďalšieho potrubia, dá sa jednoducho pripojiť k existujúcemu. Ľahšie sa čistí a nie je potrebné čistiť jej vonkajšiu časť. Je však na vás či uprednostníte praktickosť alebo skôr eleganciu s pompéznosťou.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE