Ako udržať granule pre psa čerstvé? Ponúkame tipy pre ich správne skladovanie!

skladovanie psích granúl

Každý majiteľ psa chce pre svojho verného spoločníka len to najlepšie. Investujeme do kvalitného krmiva plného živín, vyberáme značky s dobrým zložením a tešíme sa, keď nášmu chlpáčovi chutí. Často však v snahe ušetriť kúpime veľké, ekonomické balenie granúl. 

Otvoríme ho a... čo ďalej? Možno ani netušíme, že práve nesprávnym skladovaním môžeme kvalitu drahého krmiva výrazne znížiť, ba dokonca ho úplne znehodnotiť. Granule strácajú svoju lákavú vôňu, chuť, cenné vitamíny a tuky oxidujú. V horšom prípade môžu dokonca splesnivieť alebo sa stať živnou pôdou pre baktérie. 

Preto je otázka "Ako správne skladovať granule pre psa?" oveľa dôležitejšia, ako by sa mohlo zdať. V tomto článku vám prinášame prehľad jednoduchých, no účinných tipov, ako uchovať krmivo vášho psa čerstvé, chutné a bezpečné od prvej až po poslednú granulku.

Prečo na správnom skladovaní granúl naozaj záleží?

Možno si poviete, že sú to len suché granule, čo sa im môže stať? Omyl. Od momentu otvorenia vreca začína boj s časom a vonkajšími vplyvmi, ktoré môžu kvalitu krmiva rýchlo degradovať. Prečo je teda správne skladovanie také dôležité?

Zachovanie kvality a živín

Granule obsahujú tuky, ktoré sú zdrojom energie a dôležité pre zdravú srsť a kožu. Tieto tuky však na vzduchu oxidujú (žltnú), čím strácajú svoju výživovú hodnotu a menia chuť aj vôňu krmiva. Podobne sú na vzduch, teplo a svetlo citlivé aj mnohé vitamíny. Správnym skladovaním tieto procesy výrazne spomalíte.

Prevencia pokazenia a ochrana zdravia psa

Vlhkosť je veľkým nepriateľom granúl. Ak navlhnú, strácajú chrumkavosť a stávajú sa ideálnym miestom pre rast plesní (aj tých, ktoré voľným okom nevidno!) a baktérií. Plesne produkujú mykotoxíny, ktoré môžu byť pre psa nebezpečné. 

Podávanie pokazených, zoxidovaných alebo plesnivých granúl môže vášmu miláčikovi spôsobiť nepríjemné tráviace problémy (hnačka, vracanie), alergické reakcie alebo v horších prípadoch aj vážnejšie zdravotné komplikácie.

Finančná úspora

Kvalitné krmivo nie je lacná záležitosť. Keď sa vám pokazí polovica veľkého vreca, pretože ste ho zle skladovali, doslova vyhadzujete peniaze von oknom. Správnym skladovaním predchádzate zbytočnému plytvaniu.

čerstvosť psích granúl
Freepik

Veľkosť balenia a dátum spotreby

Pri nákupe granúl sa často necháme zlákať výhodnou cenou veľkých balení. To však nemusí byť vždy najlepšia voľba, najmä ak máte psa menšieho plemena.

  • Spotrebujte včas: Aj keď je dátum minimálnej trvanlivosti na obale ešte ďaleko, po otvorení vreca začína kvalita granúl postupne klesať. Ideálne by ste mali otvorené balenie spotrebovať do 1 až 2 mesiacov (maximálne 3 mesiace, v horúcich letných mesiacoch radšej ešte skôr).
  • Poznajte spotrebu vášho psa: Zistite si odporúčanú dennú dávku krmiva pre vášho psa (nájdete ju na obale) a vypočítajte, za ako dlho približne spotrebuje vrece danej veľkosti. Snažte sa kupovať len také balenie, ktoré váš pes stihne zjesť v odporúčanom limite 1-2 mesiacov.
  • Kontrolujte dátum spotreby: Pred kúpou vždy skontrolujte dátum minimálnej trvanlivosti na obale. Nekupujte krmivo tesne pred koncom exspirácie, aj keď je v akcii, pokiaľ ho nestihnete rýchlo spotrebovať. Dátum si poznačte aj doma, najmä ak granule presýpate.

Hlavní nepriatelia čerstvých granúl: Čomu sa vyhnúť?

Aby sme vedeli, ako granule chrániť, musíme poznať ich hlavných nepriateľov. Sú to faktory, ktoré urýchľujú ich kazenie a znižujú kvalitu:

  • Vzduch (Kyslík): Hlavný vinník oxidácie tukov. Čím viac vzduchu má krmivo k dispozícii, tým rýchlejšie stráca čerstvosť, vôňu a mení chuť.
  • Vlhkosť: Granule sú hygroskopické, čo znamená, že ľahko pohlcujú vlhkosť z okolia. Navlhnuté granule sú mäkké, nechutné a extrémne náchylné na rast plesní a baktérií.
  • Teplo: Vysoké teploty (už nad bežnú izbovú teplotu) výrazne urýchľujú chemické procesy kazenia, najmä oxidáciu tukov a rozklad vitamínov.
  • Svetlo: Najmä priame slnečné žiarenie tiež prispieva k degradácii tukov a niektorých vitamínov. Preto sú kvalitné obaly často nepriehľadné.
  • Čas: Aj pri najlepšej starostlivosti granule po otvorení postupne strácajú na kvalite. Preto je dôležité sledovať dátum spotreby a spotrebovať ich v odporúčanom čase.
  • Škodcovia: Nezabúdajme na nevítaných návštevníkov ako potravinové mole, mravce či hlodavce, ktorí môžu krmivo nielen zjesť, ale hlavne kontaminovať svojimi výlučkami.

Osvedčený postup: Ako teda granule správne skladovať?

Teraz, keď poznáme nepriateľov, môžeme prejsť k obrane. Našťastie, správne skladovanie nie je zložité a stačí dodržať pár základných pravidiel.

1. Ideálne miesto: Chladno, sucho a tma

Výber správneho miesta je alfou a omegou. Hľadajte vo vašej domácnosti priestor, ktorý spĺňa tieto podmienky:

  • Chladno: Ideálna je stabilná, nižšia teplota, optimálne v rozmedzí 10-20°C, maximálne však do 23-25°C. Vyhnite sa miestam blízko radiátorov, rúry na pečenie alebo iných zdrojov tepla.
  • Sucho: Miesto by malo mať nízku vlhkosť vzduchu.
  • Tma: Chráňte granule pred priamym slnečným svetlom, ale aj pred intenzívnym umelým osvetlením.
  • Vhodné miesta: Chladnejšia špajza, komora, uzavretá kuchynská skrinka (ďalej od sporáka a rúry), prípadne skriňa v chladnejšej miestnosti
  • Nevhodné miesta: Garáž, balkón, veranda (veľké výkyvy teplôt a vlhkosti), vlhká pivnica, miesto pri okne vystavené slnku, kúpeľňa.

2. Originálne vrece vs. nádoba: Čo je lepšie?

Originálne vrece

Mnohí výrobcovia (najmä kvalitnejších krmív) používajú viacvrstvové obaly, ktoré sú navrhnuté tak, aby granule chránili pred svetlom, vlhkosťou a čiastočne aj pred kyslíkom (často majú vnútornú metalizovanú vrstvu). Veľkou výhodou je, že na vreci máte vždy po ruke dôležité informácie – presný názov krmiva, zloženie, dávkovanie, dátum spotreby a číslo šarže. 

Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, kľúčové je po každom odobratí granúl z vreca vytlačiť čo najviac vzduchu, vrece poriadne zrolovať a pevne uzavrieť pomocou klipu, štipca alebo gumičky. Nikdy nenechávajte vrece len tak otvorené!

psie granule v nádobe
Freepik

Vzduchotesná nádoba

Špeciálne nádoby na granule (plastové alebo kovové) poskytujú vynikajúcu ochranu pred vzduchom, vlhkosťou, svetlom a škodcami. Sú tiež praktické pri manipulácii a dávkovaní. Existuje však jeden ideálny spôsob, ako ich používať: Vložte do vzduchotesnej nádoby celé originálne, dobre uzavreté vrece s granulami. 

Týmto spôsobom skombinujete výhody oboch metód – ochranu obalu výrobcu a dodatočnú bariéru nádoby proti vonkajším vplyvom, pričom stále máte k dispozícii informácie z vreca.

Môžu sa granule zmraziť?

Áno, ak ste kúpili príliš veľké balenie a viete, že ho nestihnete včas spotrebovať, suché granule môžete zmraziť. Rozdeľte ich do menších vzduchotesných mraziacich vreciek alebo nádob. Pred podávaním nechajte požadovanú dávku úplne rozmraziť pri izbovej teplote. 

Mrazenie výrazne spomalí proces oxidácie a kazenia. Nikdy nezmrazujte mokré krmivo (konzervy, kapsičky, paštéty), pretože mráz zmení ich textúru a môžu stratiť na chutnosti.

Ako spoznať, že granule už nie sú v poriadku?

Dôverujte svojim zmyslom a sledujte správanie psa:

  • Čuch: Ak granule zapáchajú inak ako zvyčajne – zatuchnuto, plesnivo, kyslo alebo po starom tuku – radšej ich psovi nedávajte.
  • Zrak: Hľadajte akékoľvek známky plesne (biele, zelené, čierne povlaky), zmenu farby, zlepené granule alebo prítomnosť hmyzu či lariev.
  • Správanie psa: Ak váš pes zrazu odmieta granule, ktoré predtým s chuťou jedol, môže to byť signál, že už nie sú čerstvé alebo mu jednoducho nevoňajú či nechutia kvôli začínajúcemu kazeniu.

Správne skladovanie granúl pre psa nie je žiadna zložitá veda, ale malý detail, ktorý má veľký význam pre zdravie a spokojnosť vášho štvornohého člena rodiny. Pamätajte na základné pravidlá: chladno, sucho, tma a hlavne vzduchotesno. 

Či už necháte granule v originálnom, dobre uzavretom vreci, alebo ich aj s vrecom vložíte do špeciálneho kontajnera, robíte dôležitý krok k zachovaniu ich kvality. Vaša snaha sa vám vráti v podobe zdravého a spokojného psa, ktorý si bude môcť pochutnávať na čerstvom a výživnom krmive.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE