Ako vyčistiť klimatizáciu ako profesionál! Ušetrite peniaze a pripravte sa na letnú sezónu

Pravidelné čistenie klimatizácie je dôležitou údržbou, ktorú by ste mali pravidelne vykonávať, aby váš systém čistil vzduch efektívne a zabraňoval rozšíreniu baktérií a plesní vo vašom dome.

Existuje niekoľko spôsobov, ako čistiť klimatizáciu. Jedným z najjednoduchších spôsobov je vyčistiť vonkajšiu jednotku pomocou hadice a vody, aby ste odstránili prach a nečistoty. Ďalším spôsobom je pomocou špeciálnych čističov klimatizácií, ktoré sa aplikujú na filtrovacie jednotky a ventilátor. Tieto čistiace prostriedky pomáhajú odstrániť nečistoty a zabraňujú vzniku baktérií a plesní.

Pri čistení klimatizácie by ste mali tiež skontrolovať a vymeniť filtre, pretože zašpinené filtre môžu spôsobiť zhoršenú kvalitu vzduchu a znížiť účinnosť vášho systému. Môžete tiež skontrolovať a vyčistiť odtokové potrubie, aby ste zabránili nárastu vody a formovaniu hniloby.

Je dôležité, aby ste si uvedomili, že údržba klimatizačného zariadenia by mala byť vykonávaná pravidelne, ideálne raz za šesť mesiacov. Profesionálna údržba a čistenie klimatizácie odborníkom tiež môže byť dobrým riešením, pretože technici majú skúsenosti a vybavenie na čistenie a servisovanie klimatizačných systémov.

Celkovo je pravidelná údržba klimatizácie dôležitá, aby ste mali čistý a zdravý vzduch vo vašom dome a aby bol váš klimatizačný systém efektívny a dlhodobo fungoval bez problémov.

Čistenie klimatizácie + servis klimatizácie - prečo je to dôležité?

Čistenie a profesionálny servis klimatizácie sú dôležité pre správne fungovanie a dlhú životnosť zariadenia. Klimatizácia v domácnosti je dôležitou súčasťou interiéru, ktorá nám zabezpečuje príjemnú teplotu a čistý vzduch. Pravidelná údržba zabezpečuje optimálne fungovanie klimatizačného systému a zabraňuje vzniku problémov a porúch.

 • Čistenie klimatizácie je nevyhnutné na odstránenie prachu, plesní, baktérií a iných nečistôt, ktoré sa môžu hromadiť v klimatizačných jednotkách a kanáloch. 

 • Tieto nečistoty môžu spôsobiť zhoršenie kvality vzduchu a negatívne ovplyvniť naše zdravie. 

 • Pravidelný servis vnútornej jednotky klimatizácie a čistenie filtrov zase pomáha prevencii porúch a znižuje riziko vzniku väčších problémov, ktoré môžu vyústiť v drahé opravy.

Okrem toho, správne udržiavaná klimatizácia doma má aj nižšiu spotrebu energie, čo sa prejaví v nižších nákladoch na prevádzku. Investícia do pravidelného čistenia a servisu bytovej klimatizácie sa tak môže v dlhodobom horizonte vyplatiť.

Odporúčame: 7 krokov, ktorými sa inšpirujete pri renovácii vášho bytu

čistiť klimatizáciuDepositphotos

Dezinfekcia klimatizácie

Nielen dezinfekcia klimatizácie, ale aj správne používanie klimatizácie, je dôležitým procesom, ktorý pomáha odstrániť a zabrániť šíreniu baktérií, plesní, pachov a alergénov vo vnútornom prostredí vozidla alebo domova. Klimatizácia v byte je ideálnym prostredím pre množenie mikroorganizmov, preto je dôležité pravidelne dezinfikovať systém, aby sa zachovala čistota a kvalita vzduchu.

Existujú rôzne spôsoby, ako vykonať dezinfekciu klimatizácie. 

 • Jedným z najbežnejších spôsobov je použiť dezinfekčný sprej s hadičkou, sprej bez hadičky alebo penu, ktoré sa aplikujú priamo do ventilácie klimatizačného systému. Tento prostriedok rýchlo a efektívne zabíja mikroorganizmy a nečistoty.

 • Ďalšou možnosťou je použitie dezinfekčných tabletiek, ktoré sa vložia do filtru klimatizácie a postupne sa uvoľňujú do vzduchu.

 • Okrem týchto metód je dôležité tiež pravidelne meniť a čistiť vnútorný vzduchový filter klimatizácie, aby sa zabránilo hromadeniu nečistôt a baktérií. 

 • Odporúča sa tiež nechať klimatizačný systém pravidelne skontrolovať a dezinfikovať profesionálnou servisnou spoločnosťou. Kontrolovať by sa mala aj vonkajšia jednotka klimatizácie.

Dezinfekcia klimatizácie je veľmi dôležitá pre udržanie čistého a zdravého vzduchu vo vnútri vozidla alebo domova. Pravidelná údržba a dezinfekcia klimatizácie môžu pomôcť zabrániť alergickým reakciám, respiračným problémom a zlepšiť celkovú kvalitu vzduchu. Nezabudnite pravidelne dezinfikovať svoju klimatizáciu a užite si čistý a zdravý interiér.

Neprehliadnite: Objavte 9 spôsobov, ako prevoňať celý váš domov bez chémie

ako čistiť klimatizáciuDepositphotos

Ako osviežiť systém vetrania klimatizácie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako osviežiť systém vetrania klimatizácie:

 1. Skontrolujte a vymenujte filtre klimatizácie podľa potreby. Čisté filtre zlepšia prietok vzduchu a zabezpečia lepšiu kvalitu vzduchu.

 2. Vyčistite ventilátor klimatizácie. Často sa na ňom ukladajú nečistoty a prach, ktoré môžu ovplyvniť jeho výkon.

 3. Pravidelne dezinfikujte systém vetrania klimatizácie, aby ste zabránili vzniku plesní a baktérií.

 4. Ak máte možnosť, zapnite systém vetrania vo vyfukovacom režime, aby sa rozptýlili vysušené špiny a prach zo zložiek.

Tieto jednoduché kroky vám pomôžu udržať váš systém vetrania klimatizácie v dobrom stave.


Čo je to profylaktický servis klimatizácie?

Profylaktický servis klimatizácie je preventívna údržba a kontrola klimatizačného systému, ktorá sa vykonáva pravidelne na zabezpečenie správneho fungovania a predĺženie životnosti zariadenia. 

Počas profylaktického servisu sa zvyčajne kontrolujú a čistia filtre, ventilátory, tepelné čerpadlá, kondenzačné jednotky a ďalšie komponenty klimatizačného systému. Taktiež sa kontroluje množstvo chladiacej kvapaliny a vykoná sa prípadná úprava alebo oprava zistených problémov. 

Pravidelný profylaktický servis môže predchádzať vzniku porúch a zvýšiť efektívnosť a účinnosť klimatizačného zariadenia.

Odporúčame aj: Ako odstrániť pleseň v kúpeľni? Stačí vám odstraňovač, ktorý naozaj funguje

vyčistenie klimatizácieDepositphotos

Vyčistenie klimatizácie jednoducho a bezpečne - ako na to?

Vyčistenie klimatizácie je dôležité pre udržanie čistého a zdravého vzduchu vo vašom dome. 

Existuje niekoľko jednoduchých a bezpečných spôsobov, ako na to:

 1. Vypnite klimatizáciu a nechajte ju úplne vychladnúť pred začatím čistenia.

 2. Skontrolujte a vymeňte prípadne aj čistiace filtre klimatizácie. Vymenené filtre môžete vyčistiť vodou a prípadne aj slabým roztokom čistiaceho prostriedku.

 3. Použite špeciálne čistiace prostriedky na čistenie klimatizácie. Tieto produkty sú určené na rozpúšťanie a odstránenie nečistôt a plesní vo vnútri klimatizačného systému.

 4. Začnite čistenie klimatizačného systému postupným aplikovaním čistiaceho prostriedku do vstupného otvoru klimatizácie. Nezabudnite mať otvorené okná, aby sa odparovali škodlivé zložky čistiaceho prostriedku.

 5. Nechajte systém pracovať na maximálnom výkone po dobu 10-15 minút, aby sa čistiace prostriedky rozprestierali a odstránili nečistoty vo vnútri klimatizácie.

 6. Po ukončení čistenia nechajte klimatizáciu opäť vychladnúť a skontrolujte, či sa správne a bezproblémovo chladí.

Týmto spôsobom môžete jednoducho a bezpečne vyčistiť klimatizáciu vo vašich domácnostiach a udržať tak čistý a zdravý vzduch vo vašom domácom prostredí.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE