Záhradné trendy pre rok 2022: Nápady a inšpirácie, ktoré si zamiluješ!

Nielen záhradkári, ale všetci, ktorí milujú pobyt vonku, relaxovanie a grilovanie sa tešia na prvé teplejšie lúče slnka, ktoré nám sľubujú príchod horúcich letných dní. V posledných rokoch sa naše záhrady stali dôležitejšími ako kedykoľvek predtým, pričom čoraz viac z nás sa venuje záhradkárčeniu pre blaho a udržateľnosť. Mnoho ľudí počas pandémie našlo útočisko, oázu pokoja a únik z reality na svojich záhradách. Práve jedným z pozitívnych účinkov nepríjemnej pandémie, ktorá nás všetkých zasiahla je, že ľudia pochopili terapeutické účinky záhradkárčenia.

Každý rok záhradní architekti, odborníci a dizajnéri prichádzajú s novými trendami. A nie je to inak ani teraz. Využite tento rok svoju záhradu na maximum – či už sa chcete vypestovať si vlastnú zeleninu, stolovať pod holým nebom, užívať si čas vonku alebo sa kochať krásou rozkvitnutých záhonov. Záhradné trendy pre rok 2022 sú rozmanité a je ich hneď niekoľko. Každý z nás však má inú záhradu – inú veľkosť, tvar a každý z nás si ju prispôsobuje podľa vlastných predstáv. Niektorí z nás využívajú záhradu na stretnutia s priateľmi, pestovanie svojich vlastných plodín, iní ako priestor pre svoje záľuby či načerpanie novej energie. Čokoľvek vás z najnovších záhradných trendov osloví, náš i váš zámer je rovnaký – zo svojej záhrady chceme mať miesto, kde sa radi vraciame, oddychujeme a trávime príjemný čas. Víziou pre rok 2022 je využiť maximum z vonkajších priestorov. Záhradní architekti tvrdia, že budeme viac hľadať inšpiráciu v prírode, naučíme sa vnímať ročné obdobia a viac ich oslavovať. 

Pozri aj: Jedovatý izbový kvet difenbachia: Ako na jej bezpečné pestovanie?

Lúčne záhrady

Zdroj: shutterstock

Lúčne záhrady

Lúčna alebo tzv. divoká záhrada predstavuje prostredie vytvorené záhradníkom, ktoré slúži ako trvalo udržateľné útočisko pre okolitú prírodu. Takéto záhrady obsahujú rôzne biotopy, ktoré berú ohľad na pôvodné a miestne rastliny, vtáky, obojživelníky, plazy, hmyz, cicavce. Jednoducho povedané ide o plochu, priestor, ktorý vyzerá prírodne a prirodzene. Keď sa pozriete na záhradu s na centimeter usporiadanou skalkou a s dokonale vykoseným trávnikom a potom na divokú záhradu plnú lúčnych kvetov, tráv a stromov, tak vašou voľbou bude pravdepodobne tá prvá možnosť. Takáto prirodzene, niekedy i neupravene vyzerajúca záhrada na prvý pohľad možno neohúri, ale vzdáva hold rozmanitosti rastlín a necháva zeleň vo svojej prirodzenej predispozícii – neusporiadanej a často divokej.

Vypestujte si sami

V obchodných reťazcoch nakupujeme predraženú bio zeleninu a ovocie. Prečo si ju nevypestovať vo svojej záhrade? Nemusíte hneď celú plochu záhrady prerýľovať a spraviť z nej pole. Vyhraďte si miesto na paradajky, papriku, zasaďte niekoľko ovocných stromov či kríkov popri plote, nezabudnite i na bylinkovú záhradu. Výborným riešením sú i vyvýšené záhony alebo črepníkové pestovanie. 

Trend vlastného pestovania plodín tento rok patrí medzi tie najvýraznejšie. Vegánstvo je jedným z najrýchlejšie rastúcich hnutí v oblasti životného štýlu a takisto stále viac ľudí zaraďuje do svojho jedálnička rastlinnú stravu. 

Neprehliadni: Retro fialka je klasikou v domácnostiach. Ako sa však o ňu starať ?

Recyklácia

Zdroj: shutterstock

Recyklujte, pretvárajte

Recyklovanie nie je žiadnou novinkou, ale i v roku 2022 sa bude zakladať na udržateľnosti, ochrane životného prostredia, DIY projektoch, pretváraní starých, nepotrebných vecí na nové. Od drvenia repasovaných materiálov a ich používania na terasy alebo príjazdové cesty až po využívanie materiálov v terénnych prácach, ktoré zanechávajú menšiu uhlíkovú stopu.

Rýchlo rastúcim trendom v záhradách je pretváranie použitého nábytku na krásny, k prírode šetrný doplnok, ktorý dotvára celkový charakter, a dokonca aj v modernom prostredí pôsobí ako protiváha. Staré stoličky, konzervy, plechové vane, pneumatiky – stačí vám trochu zručnosti a fantázie a z neužitočných predmetov si môžete vyrobiť krásne ozdoby do vašej záhrady. 

 

Myslite vertikálne

Tohtoročné záhradné trendy pre schémy výsadby sa naďalej zameriavajú na inovatívne zobrazenia farieb, vôní a textúr tak, aby vytvorili nádherné a pulzujúce priestory. Živé zelené steny predstavujú  vertikálne záhrady s rastlinami zakorenenými v štruktúre, ktoré sú pripevnené k stene, a tak vytvárajú svieže zelené panely. Rastliny a kvety nasadené v črepníkoch a vertikálne umiestnené, dodajú vašej záhrade hĺbku a textúru. Vyberte si kombináciu kvitnúcich rastlín ako napríklad levanduľa, ktorá priťahuje bzučiace včely a farebné motýle, chryzantémy, jemný klinček či liečivú echinaceu. 

Použite črepníky, vďaka ktorým získate pocit sviežej zelene. Dodržujte jednoduchý dizajn a používajte materiály a farby, ktoré sa navzájom dopĺňajú, aby vaše rastliny vynikli. Vertikálne záhrady sú skvelým riešením pre záhrady menších rozmerov, ale i pre terasy či balkóny, kde ich môžete využiť i na pestovanie byliniek alebo črepníkovej zeleniny.

Prírodné bazény

Pandémia nás naučila dovolenkovať doma. Niekto sa vybral na turistiku, prešiel múzea, vzal deti do ZOO, keď to bolo možné a tí, ktorí majú záhradu či už pri dome alebo chatu niekde na kopaniciach trávili čas práve tam. A mnohí z nás im to určite závideli. Horúce letné dni sme trávili na lehátku na zelenom trávniku, deťom kúpili nafukovací bazén alebo sme si zaobstarali kúpaciu kaďu. Keďže sme si celkom aj zvykli na takúto dovolenku doma, čo tak dopriať si za ušetrené peniaze trochu luxusu? A práve prírodné bazény alebo biobazény či kúpacie jazierka sú niečo, čo vám nielen záhradu skrášli, ale poteší i vašu unavenú dušu či ubolené telo. Znie to lákavo a pritom to nie je až taká veľká veda urobiť si takýto prírodný bazén. Nechajte sa inšpirovať návodom nižšie. 

Medzi ďalšie záhradné trendy pre rok 2022 patrí aj spriatelenie si zvierat pomocou umiestnenia včelích hotelov a napájadiel pre vtáky do záhrady, rozširovanie vnútorných priestorov do záhrady doplnením pohodlného gauča s vankúšmi, osvetlenia, kobercov. Osvedčí sa aj rozdelenie záhrady na zóny, wabi-sabi záhrady – zameranie sa na prírodné materiály s bohatou textúrou a neutrálnou farbou.

Zaujme ťa: Ako naše domovy určujú našu duševnú pohodu

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE