Ako vybrať záhradný nábytok, ktorý bude funkčný a odolný?

Záhrada, chalupa, chata či terasa pri dome sa stala útočiskom a miestom, kde sa môžeme stretávať s rodinou, známymi či priateľmi. K tomu, aby sme si tieto spoločné chvíli dokonale užili potrebujeme okrem záhradného altánku, krbu či grilu i funkčný záhradný nábytok. Samozrejme, že chceme, aby sa naši hostia a príbuzní u nás cítili príjemne. Záhradný nábytok by mal byť nielen kvalitný, pevný a pohodlný, ale mal by byť i štýlový a krásne zapadnúť do prostredia našej záhrady. Na internete, ale i v kamenných predajniach môžeme nájsť široký výber záhradného nábytku, ktorý sa líši materiálom, tvarom, kvalitou, vzhľadom, cenou. Aký záhradný nábytok si zaobstarať? Podľa čoho si vybrať ten správny? My vám radi poradíme.

Neprehliadni: Okrasné trávy do záhrady: Ako ich pestovať a ktoré sú tie najobľúbenejšie?

Záhradný nábytok

Zdroj: pinterest.com/melaniejadedesign.com, pinterest.com/tillyjayne.com

Umiestnenie a využitie záhradného nábytku

Pred samostatnou kúpou záhradného nábytku si musíte ujasniť niekoľko skutočností. Jednou z nich je priestor, ktorý máte k dispozícii. Má vaša záhrada väčšie rozmery alebo chcete záhradný nábytok umiestniť na menšiu terasu či do predzáhradky? Ideálne je, ak si priestor premeriate a približne načrtnete rozmiestnenie nábytku. Vďaka tomu sa vám bude lepšie vyberať, rozhodovať a budete vedieť, či si môžete dovoliť jedálenskú súpravu, malý stolík s pohodlnými kreslami alebo i dokonca záhradnú hojdačku. Medzi exteriérové vybavenie záhrady patria nielen stoly, stoličky, kreslá, taburety a lavice, ale aj záhradné lehátka, pivné sety, hojdačky, hojdacie siete, sedacie vaky, ochranné obaly, vankúše alebo skrinky a boxy. Dobre zvážte, kam nábytok umiestnite. Pod šíre nebo alebo na čiastočne zastrešené miesta vyberajte nábytok vyrobený z odolnejšieho materiálu, ktorý môže byť vystavovaný slnku, dažďu a vetru. Na úplne zastrešené miesta si môžete zvoliť akýkoľvek materiál.

Pri výbere berte do úvahy aj to, na čom bude váš záhradný nábytok stáť. Na trávniku, drevených doskách, betóne alebo dlažbe? Stolička, ktorá má tenké kovové nohy, sa pod váhou sediaceho človek môže zabárať do trávnika. Dlažba by sa mohla zase poškriabať a do medzier medzi terasovými doskami by ľahko mohla zapadnúť noha stoličky. Ak budete nábytok často presúvať z miesta na miesto, určite sa bude hodiť ľahší materiál.

Koľko osôb potrebujete usadiť? Máte veľa priateľov či väčšiu rodinu? Premyslite si, koľko osôb budete pozývať na grilovačky. Zmestíte sa všetci za jedálensky stôl alebo budete musieť prikúpiť i zopár stohovateľných stoličiek?

Pri kúpe a výbere záhradného nábytku je tiež vhodné zvážiť, za akým účelom ho budete používať. Radi pozývate priateľov na večerné posedenia pri ohni, či dokonca plánujete usporadúvať i menšie oslavy u vás na záhrade? Alebo si skôr chcete zriadiť tiché miesto pre oddych a relax na pohodlnom hojdacom kresle?

Pozri aj: Jedlá burina: Ktoré divorastúce rastliny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička?

Materiál

Zdroj: pinterest.com/loveproperty.com, pinterest.com/hegemorris.com

Materiál záhradného nábytku

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere záhradného nábytku je materiál, z ktorého je vyrobený. Na výber máte rôzne materiály. Záleží na vás, či sa rozhodnete pre odolnejšiu, trochu drahšiu variantu, pekne vyzerajúci záhradný nábytok, jednoduché prevedenie alebo niečo viac dekoratívne a moderné. Odporúčame zamerať sa skôr na nábytok, ktorý je jednoduchý na údržbu a ide bez problémov umyť vlhkou handrou. Predsa len nábytok sa nachádza vonku a aj keď možno nezmokne, keďže je niekde v altáne, môže sa naň prášiť. Zaobstarať si môžete i rôzne fólie, obaly či plachty na ochranu vášho záhradného nábytku, ale tiež sa môže stať, že sa váš záhradný nábytok zašpiní pri grilovaní či premiestňovaní. Je nám všetkým jasné, že čistenie nábytku nie je aktivita, ktorej by sme chceli venovať dlhé hodiny. Vhodnejšie sú tiež jednoduché tvary bez prehnaných zdobení a záhybov, do ktorých sa nečistoty ľahko usádzajú.

Na voľné priestranstvo bez strechy sa bude najlepšie hodiť záhradný nábytok z veľmi odolných materiálov, ktorému funkčne a ani esteticky neublíži dážď, sneh, mráz alebo veľké horúčavy. Skvelou voľbou sú záhradné zostavy z umelého ratanu, ktoré nie sú vôbec náročné na údržbu.

Pokiaľ máte zastrešenú terasu či altánok, nemusíte sa báť ani materiálov ako je drevo, prírodný ratan alebo bambus. Myslite však na to, že aj pod strechu môže pršať z bočných strán alebo materiál môže byť citlivý na zimu či prílišné teplo, preto je vhodné nábytok zakrývať a mimo sezóny upratať do pivnice, záhradného domčeka či do zimnej záhrady. 

Na balkón či lodžiu sú tou pravou voľbou menšie záhradné zostavy z kovu alebo umelého ratanu, ktorý sa na slnku neprehrieva.

Drevený záhradný nábytok

Drevo predstavuje romantickú klasiku, ktorá nikdy nevyjde z módy. Drevený záhradný nábytok pôsobí štýlovo, mohutne a očarí každého vášho hosťa. Vyberať môžete zo smreku, buku, borovice, dubu alebo exotického eukalyptu a ďalších iných. Rozdiely sú v tvrdosti dreva. Čím tvrdšie je drevo, tým dlhšia je jeho životnosť.

Mäkké drevo, ako je borovica a céder, vás síce vyjde menej, ale je vhodnejšie na zariadenie interiéru a bude vyžadovať častú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Drahšie tvrdé drevo, ako je tík a eukalyptus, vydrží dlho, ak ho pravidelne prebrúsite hrubšou kefou a ošetríte náterom s konzervačným olejom. Drevený záhradný nábytok je lepšie, za dlhodobej nepriazne počasia, aspoň prikrývať obalmi alebo fóliou. Nie je to však nevyhnutné pri exotických druhoch dreva ako je eukalyptus či akácia, pretože sú dostatočne odolné aj voči stredoeurópskej klíme. Môžu len ľahko zmeniť farbu.

Výhodou dreveného záhradného nábytku je jeho odolnosť, robustnosť, prirodzený vzhľad. Nábytok z dreva sa neprehrieva a môžete si ho dokonca premaľovať. Na druhej strane si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť a jeho cena je trochu vyššia. Ak máte záhradu v rustikálnom štýle alebo sa v nej nachádzajú ďalšie dekoračné prvky z dreva ako pergola, altánok či mostík cez jazierko, tak drevený nábytok dokonale zapadne do vášho záhradného priestoru. 

Ratanový záhradný nábytok

Zdroj: pinterest.com/foxhollowcottage.com

Plastový záhradný nábytok

Určite si každý z vás pri pojme plastový záhradný nábytok predstaví jednoduché plastové stoličky v bielej alebo zelenej farbe a okrúhly, prípadne oválny stôl s otvorom v jeho strede na umiestnenie slnečníka. Dnes si však môžete vyberať z veľmi pekných zostáv plastového záhradného nábytku, ktorý skutočne vyzerá dobre. Obrovskou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, ľahká údržba, minimálna montáž, výber z viacerých farieb a štýlov, uskladnenie vďaka uloženiu do seba a odolnosť proti vonkajším podmienkam. 

Pri lacnejších výrobkoch je nevýhodou blednutie farieb a nosnosť materiálu. Ak netúžite po klasickom plastovom nábytku, máte možnosť zaobstarať si o niečo drahší, ale kvalitnejší a vkusnejší plastový nábytok. Ten je vyrobený zo zmesi tvrdých plastov a v kombinácii napríklad s umelým ratanom pôsobí veľmi moderne. Má aj omnoho dlhšiu životnosť, nehrdzavie, je žiaruvzdorný a odolný proti UV žiareniu.

Ratanový záhradný nábytok

Ratanové sedenie v prevedení od jedálenských zostáv cez hojdačky až po kreslá či lehátka sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Na trhu môžete nájsť dva druhy ratanu – prírodný a syntetický (umelý). Oba z nich ponúkajú tkaný štýl, ktorý vyzerá veľmi pekne v rôznych farbách a výborne sa hodí do všetkých typov priestorov. Nábytok z prírodného ratanu je vzdušný, ľahký a dobre znáša i zlé počasie. Neprekáža mu krátkodobý dážď, ani slnko. Ak sa materiál začne zadrhávať, stačí ho jednoducho obrúsiť a obnoviť bezfarebným lakom na drevo. Každý kus záhradného nábytku z prírodného ratanu je originál. Vďaka nemu váš záhradný priestor dostane ten správny šmrnc. Avšak tento druh záhradného nábytku skôr pristane zimným záhradám.

Veľmi odolným a takmer nezničiteľným variantom je tzv. umelý ratan. Ide o vernú napodobeninu vzhľadu prírodného ratanu. Najväčšou výhodou tohto materiálu je, že nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť. Záhradný nábytok z umelého ratanu vyzerá nadčasovo a luxusne, vyniká svojou odolnosťou voči UV žiareniu, zlému počasiu a mechanickému poškodeniu. Takýto záhradný nábytok je pevný, veľmi ľahký, stálofarebný a má dlhú životnosť. Je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je opletená umelým ratanom.

Vkusným a tiež praktickým doplnkom sú ľahko vyberateľné vankúše a podsedáky z odolných látok, vďaka ktorým záhradný nábytok vyzerá pútavejšie a ponúka pohodlné sedenie. Stoly z umelého ratanu ako menší konferenčný či jedálenský, sú dodávané so sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred počasím. Nevýhodu záhradného nábytku z ratanu je jeho vyššia cena a možno jeho váha, ktorá niekedy ťažko znáša silný vietor.

Kovový nábytok

Zdroj: pinterest.com/maisonsdumonde.com, pinterest.com/abeautifulmess.com

Kovový záhradný nábytok

Kovový záhradný nábytok prinesie do vašej záhrady, na terasu alebo balkón nádych voňavého Provensálska. Elegantné sedenie môžete nájsť i v minimalistickom prevedení. Takýto nábytok je vyrobený z odľahčených materiálov a väčšina modelov je stohovateľných, takže ho môžete ľahko uskladniť. Kovové kusy záhradného nábytku sú vďaka povrchovej úprave veľmi odolné a nevyžadujú si náročnú údržbu, sem tam je ich potrebné utrieť len vlhkou handrou.

K dispozícii máte pestrý výber stolov, stoličiek, kresiel, lehátok, záhradných lavíc, dokonca i úložných priestorov na textilné súčasti. Na prvý pohľad trochu studený a neosobný materiál môžete vkusne nakombinovať s farebnými vankúšmi, tkaninami, dekami a syntetickými materiálmi. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nábytkom vyrobeným z hliníka, ktorý vyniká odolnosťou, dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou. Na výrobu vonkajšieho záhradného nábytku sa taktiež používa oceľ. Hliník aj oceľ sú povrchovo upravené a vyznačujú sa vysokou nosnosťou. Nevýhodou kovového záhradného nábytku je, že sa na slnku prehrieva.

Pozri aj: Vyrobte si domáci mini skleník. Rastlinky ho budú zbožňovať!

Zdroj foto:

úvodná koláž - Pinterest.com/next.co.uk, Pinterest.com/庄生梦蝶
 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE