Letné večery pod holým nebom si často predstavujeme ako idylku so šumom listov a pohárom vína v ruke. Realita však býva iná – komáre útočia, muchy bzučia a namiesto pohody prichádza frustrácia. Chcete sa im elegantne vyhnúť a zároveň pridať svojmu balkónu alebo terase šmrnc? Skúste si vyrobiť prírodné sviečky proti hmyzu, ktoré krásne prevoňajú priestor a zároveň ho ochránia.
Výroba takýchto sviečok nie je zložitá. Potrebujete len pár surovín, trocha času a chuť tvoriť. Navyše, sviečky si môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv – či už z hľadiska vône, vzhľadu alebo použitých nádob.
Čo budete potrebovať na domáce sviečky proti hmyzu
Ak chcete vytvoriť sviečky, ktoré budú nielen dekoratívne, ale aj funkčné, stavte na tieto suroviny:
Včelí vosk alebo sójový vosk – prírodná a zdravšia alternatíva k parafínu
Esenciálne oleje s repelentným účinkom – citrónová tráva, levanduľa, eukalyptus, mäta, rozmarín, tea tree
Knoty (ideálne bavlnené alebo drevené)
Sklenené poháre, plechovky, keramické misky – čokoľvek ohňovzdorné
Špajdle a lepidlo na uchytenie knotu
Ako si vyrobiť sviečku proti hmyzu krok za krokom
Roztopte vosk vo vodnom kúpeli – dávajte pozor, aby sa neprehrial.
Vložte knot do nádoby a prilepte ho na dno – môžete ho zafixovať špajdľou, aby zostal v strede.
Do roztopeného vosku pridajte 15–30 kvapiek esenciálneho oleja (na 100 g vosku)
Nalejte vosk do nádoby a nechajte úplne vychladnúť
Zastrihnite knot na cca 1 cm – a je hotovo!
Ak chcete, môžete do sviečky pridať aj sušené bylinky (napr. levanduľu), plátky citrusov alebo kúsky škorice – pôsobia esteticky a niektoré aj odpudzujú hmyz.
FreepikKtoré vône odpudzujú hmyz najúčinnejšie?
Nie všetky vône pôsobia rovnako. Na komáre, mušky či osy najlepšie fungujú:
Citrónová tráva (lemongrass) – účinná proti komárom
Levanduľa – odpudzuje komáre aj moly, zároveň upokojuje
Eukalyptus a mäta – osviežujú a odpudzujú dotieravý hmyz
Tea tree a rozmarín – dezinfekčný efekt a prirodzená ochrana
Kombináciou týchto vôní môžete získať sviečku, ktorá vám sadne presne na mieru.
Kde a ako ich používať?
Prírodné repelentné sviečky nájdu svoje využitie na mnohých miestach a pri rôznych príležitostiach. Skvelo sa hodia na letné večery strávené na balkóne či v záhrade, kde vám ich jemná vôňa spríjemní atmosféru a zároveň ochráni pred nepríjemným hmyzom.
Výborné služby urobia aj počas piknikov alebo grilovania, kde sú komáre a mušky častými návštevníkmi. Umiestniť ich môžete aj na okenné parapety, čím zabránite hmyzu lietať dnu. Rovnako dobre poslúžia ako dekoratívne svietniky na stole – ich svetlo vytvorí romantickú a útulnú atmosféru. Pri ich používaní však myslite na bezpečnosť a vždy ich umiestňujte mimo dosahu detí a horľavých materiálov.
Vydržia dlho a potešia aj ako darček
Ak sa o ne dobre postaráte, vydržia vám naozaj dlho. Prírodné sviečky by ste mali skladovať v chlade a suchu, mimo priameho slnečného žiarenia, aby si zachovali svoju vôňu aj funkčnosť. Vďaka tomu vám môžu slúžiť celé mesiace, bez toho, aby stratili svoj účinok proti hmyzu.
Okrem praktického využitia sú takéto sviečky aj skvelým tipom na darček. Stačí ich naliať do pekného pohára s viečkom, ozdobiť stužkou alebo štítkom a originálny letný darček je na svete. Môžete ich podarovať na narodeniny, priniesť ako malú pozornosť na letnú návštevu, alebo ich využiť ako výslužku pre hostí na záhradnej svadbe či oslave.
Ako vyrobiť sviečku proti komárom bez vosku
Budete potrebovať:
Sklenený pohár (napr. zaváraninový)
Knot alebo bavlnenú šnúrku
Zmes rastlinného oleja a esenciálnych olejov
Alobal alebo štupeľ s dierkou (na uchytenie knotu)
Voliteľne: plátky citróna, bylinky, škorica
Rastlinná olejová báza:
Použiť môžete olivový, repkový, slnečnicový alebo kokosový olej – dôležité je, aby bol tekutý a stabilný pri horení. Na 100 ml oleja pridajte 20–30 kvapiek esenciálneho oleja, ktorý odpudzuje hmyz. Odporúčané sú:
Citrónová tráva (lemongrass)
Levanduľa
Eukalyptus
Rozmarín
Tea tree
Postup:
Pripravte si pohár – môžete pridať plátky citróna, vetvičky rozmarínu alebo levandule pre krajší efekt.
Vytvorte si knot – použite bavlnený špagát alebo knôtik a uchyťte ho pomocou alobalu, držiaka alebo korkového štupla s dierkou.
Zalejte pohár rastlinným olejom s esenciálnym olejom.
Nechajte knôt nasiaknuť a potom opatrne zapáľte.
Ako funguje a na čo si dať pozor
Tento typ „olejovej sviečky“ horí kratšie ako klasická vosková, ale účinne šíri vôňu, ktorá odpudzuje komáre a iný lietajúci hmyz. Vďaka prítomnosti citrusov a byliniek pôsobí aj vizuálne veľmi dekoratívne. Je vhodná najmä na vonkajšie použitie – balkón, terasa, piknik.
Dôležité upozornenie
Nenechávajte sviečku bez dozoru a umiestňujte ju len na stabilný a nehorľavý povrch. Knot by mal byť krátky, aby nehorel príliš silno.
Vlastnoručne vyrobená prírodná sviečka proti hmyzu má viacero výhod – nielenže skutočne funguje, ale zároveň vnáša do priestoru vôňu, svetlo a pocit útulnosti. Je to maličkosť, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť atmosféru letných večerov na terase či balkóne.
Spája v sebe praktickú ochranu pred dotieravým hmyzom s čarom ručne tvorenej dekorácie. Navyše – keď v nej cítite vôňu, ktorú ste si sami vybrali a viete, že vznikla vašimi rukami, radosť z jej používania je ešte väčšia. Tak prečo si jednu nevytvoriť hneď dnes?
Zdroj úvodnej fotky: PINTEREST/Caroline Ouellette, PINTEREST/Novella Powlowski