Jarná výzdoba domácnosti – ako vniesť do interiéru sviežosť?

Keď jarné kvety kvitnú a slnko teplo hreje, príroda svoju náruč každému dopraje. Jar má v sebe osobité čaro, je omladzujúca. Po mesiacoch chladného zimného počasia pociťujeme nutkanie osviežiť svoje domovy a privítať energiu jari prichádzajúcu s novým ročným obdobím.

Podľa Feng Šuej sa jar nesie v znamení prvku „Drevo“. Spája sa s nim nádej, príroda, život a zdravie, sviežosť, sloboda, plodnosť, mladosť, nové začiatky a optimizmus. Patria k nemu farby od modrozelenej cez sýtu jarnú zelenú až po žltozelenú. Zelená je farba harmónie a rovnováhy,  upokojuje myseľ a podporuje tvorivé procesy. Ponúkame vám jednoduché spôsoby, ako oživiť svoj domov bez veľkých a náročných zmien.

Jasné a svetlé farby

Zatiaľ, čo tmavé farby pôsobia útulne práve v zime, je čas vymeniť ich za svieže jasné a povzbudzujúce tóny. Svetlé farby vdýchnu svieži vzduch do miestností – napríklad pastelové farby, fialové orgovánové, jemne zelenkavé, smotanové, vanilkové, kávové. 

Odložte ťažké kožušiny a teplé prikrývky a nahraďte ich ľahšími tkaninami a textíliami, napríklad bavlnou alebo ľanom. Ľahké, svetlé a vzdušné materiály robia miestnosť väčšou a jasnejšou. Biela a bledoružová farba môže byť krásnym spôsobom, ako osvetliť priestor.

Odporúčame: Pestovanie uhoriek v slame: Vyskúšajte tento spôsob a tešte sa na bohatú úrodu!

jarná výzdoba domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Vymaľujte steny

Ak máte voľný víkend, vymaľujte steny. Voľte svetlé a svieže farby, dosiahnete tak rýchlu premenu. Keď sa vám nechce maľovať steny, použite tapety, napríklad  s kvetinovým vzorom. Pôsobia v miestnosti sviežo a romanticky. Aplikovať tapety ide dnes už rýchlo a veľmi jednoducho.

Vyzdobte si dom vetvičkami vo váze alebo čerstvými jarnými kvetmi

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako osviežiť ktorúkoľvek izbu, je vyzdobenie čerstvými kvetmi. Narcisy, tulipány, vetvičky eukalyptu a hyacinty kúpite aj vo vašom miestnom obchode.

Tulipány si takmer každý spája s Holandskom, hoci majú pôvod v Ázii, odkiaľ prišli do Európy v 16. storočí. O krajine ich pôvodu sa vedú spory. Niekde sa tvrdí, že boli vyšľachtené prvýkrát v Číne, iné zdroje tvrdia, že v Perzii alebo v Afganistane. Dnes sú tulipány dostupné všade – kúpte si ich, keď ešte nekvitnú, aby ste sa z nich doma tešili čo najdlhšie.    

Jarné dekorácie nemusíte kupovať len v obchode. Môžete si ich urobiť doma z toho, čo vám ponúka sama príroda. Priniesť kúsok prírody domov je vždy tá najlepšia možnosť ako jednoducho a vkusne prispôsobiť domácnosť ročnému obdobiu. Deťom to prináša radosť a potešenie. Stačí spliesť pár konárikov do venca a ozdobiť machom a vajíčkami.

Vyjdite si na prechádzku a natrhajte konáriky zlatého dažďa alebo čerešne a dajte ich do vázy. Za pár dní budete mať krásne rozkvitnuté vetvičky. Možno nájdete aj vŕbu rakytovú, vďaka ktorej vždy na jar kvitnú bahniatka. Ak len trocha pučia, stačí ich vziať domov do vázy, kde vám za pár dní vykvitnú.

Svoje prírodné dekorácie dajte do vázy, košíka alebo na podnos. A nezabudnite vyberať misky z prírodných materiálov, napríklad drevo, hlina alebo kameň.

živé kvety v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Vymeňte vankúše

Toto zvládnete za jedno popoludnie. Vymeňte vankúše a deky v celom dome, vyžaduje to minimálne úsilie. Či už sa rozhodnete pre mäkké ružové odtiene, jemne zelené, bledomodré, béžové alebo neutrálnejšie odtiene, je to skvelý spôsob, ako dosiahnuť aby miestnosť pôsobila úplne novým dojmom. Zadovážte si aj novú posteľnú bielizeň a obliečky do spálne.

Zosúlaďte farby so zvyškom nábytku tak, aby sa harmonicky dopĺňali s odtieňmi, ktoré sa nechystáte zmeniť.

Kvetinové vzory v kuchyni

Ďalšou jednoduchou zmenou, ktorú môžete doma urobiť, je použiť nový riad do kuchyne. Biely porcelán, svieže farebné taniere a misky s motívom voňavých kvietkov sú ideálne na jarné dni. Ak sa vám kvetinkový riad zdá príliš, nechajte rozkvitnúť aspoň obrus, závesy alebo utierky.

Sezóna pre jarné upratovanie

Čerstvá jarná energia má priamo zázračné účinky na nás a náš dom. Preto má jarné upratovanie hlbší význam. O význame jarného upratovania si prečítajte v našom článku Veľké jarné upratovanie podľa Feng Šuej: Kde začať a na čo nezabúdať?.

jarná výzdoba vchodových dverí

Zdroj: Shutterstock®

Výzdoba terasy

Po zime nemusíte renovovať hneď celú terasu. Jednoducho vymeňte stoličky alebo odkladací stolík. Nový svetlý vankúš, farebné príručné stolíky, originálne kvetináče a pestrofarebná kvetinová výzdoba pomôžu vašej terase nadobudnúť svieži jarný vzhľad. Povoľte uzdu vašej fantázii a terasa vám doslova ožije pred očami.

Vchodové dvere

Vymeňte zimnú rohožku za novšiu a veselšiu. Budete sa usmievať zakaždým, keď prídete domov. 

Krásny jarný kvetinový veniec na vchodových dverách je tiež jednoduchým spôsobom, ako si pripomenúť, že je tu konečne jar.

Neprehliadni: Ekologické voskové obrúsky: Nekupujte ich, ale vyrobte!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE