Ako sa na jar starať o balkónové kvety, aby kvitli až do konca jesene?

Jar má veľmi špeciálnu atmosféru, keď sa príroda prebúdza zo zimného spánku a všade začínajú kvitnúť farbené kvety. Jedným z najkrajších jarných zjavení je kvetinová oáza, kde sa stretávajú rôzne druhy kvetov a vytvárajú nádhernú pestrosť farieb a vôní.

V jarnom kvetinovom raji môžeme obdivovať kvitnúce tulipány, narcisy, hyacinty, púpavy a mnoho ďalších kvetov, ktoré pôsobia ako malé farby v ružovej a fialovej kresbe. Vôňa kvetov sa mieša s čerstvým vzduchom a vytvára príjemnú atmosféru, plnú energie a optimizmu.

Jarná kvetinová oáza

Kvetinová oáza priláka mnoho ľudí, ktorí sa chcú ponoriť do krásy prírody a na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti.

Prečo si teda neužiť pobyt v jarnom kvetinovom raji a nevnímať krásu kvetov v ich plnej prirodzenej kráse?

 • Jarná kvetinová oáza je miestom, kde sa môžeme úplne oddýchnuť a načerpať novú energiu pre budúce výzvy.
 • Nechajme sa teda uniesť krásou jarných kvetov a nechajme svoje myšlienky a pocity voľne víriť ako motýle medzi kvetmi.

Tak si ju vytvorte aj vy doma!

 

Jarné cibuľoviny

Jarné cibuľoviny sú skvelé rastliny, ktoré nám prinášajú krásu a farbu v čase jarných mesiacov. Ich kvety sú väčšinou nádherné a rozmanité, často sú farebne pestrofarebné a majú jemnú a príjemnú vôňu.

 • Medzi najznámejšie jarné cibuľoviny patria narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy.
 • Tieto rastliny majú rôzne tvary a veľkosti kvetov, a každá z nich prináša do záhrady svoje jedinečné kúzlo.
 • Narcisy sú známe svojimi krásnymi žltými kvetmi s bielym okrajom, tulipány nás očaria svojimi rôznymi farbami a tvarmi, hyacinty nás okúzlia svojou sladkou vôňou, krokusy nám prinášajú prvé jarné farby, ktoré sú elegantné kvety aj spolu so skvelou vôňou.

Jarné cibuľoviny sú jednoduché na pestovanie a starostlivosť o ne je pomerne nenáročná. Stačí im pripraviť dobre priepustnú pôdu, zabezpečiť im dostatok slnečného svetla a pravidelne ich zavlažovať.

 • Ich kvety sa nám potom odmenia svojou krásou a oživia naše záhrady po dlhej zime.
 • Preto si netreba nechať ujsť možnosť vysadiť si do záhrady jarné cibuľoviny a užiť si ich krásu a farby v čase jari.

Neprehliadnite: Nenáročné rastliny do vonkajších kvetináčov, ktoré skrášlia okno, balkón i terasu

jarné kvety

Zdroj: Depositphotos

Tipy na balkónové kvety kvitnúce do jesene

 • Pelargónie (muškáty) - tieto kvety sú veľmi odolné a kvitnúce po celé letné a jesenné mesiace. Sú k dispozícii vo viacerých farbách a odrodách.
 • Petúnie - tieto kvety majú veľké, farebné kvety a kvitnú až do jesene. Majú rôzne odrody, ktoré sa líšia vo farbe a tvare kvetov.
 • Lobelky - tieto kvety majú jemné, modré kvety a kvitnú až do neskorého jesene. Sú veľmi nenáročné na starostlivosť a vhodné aj pre začiatočníkov v záhradníctve.
 • Slnečnica - slnečnice sú klasické kvety, ktoré sa vyznačujú veľkými, žltými kvetmi a veľkými listami. Kvety si užijete po celú letnú sezónu a dokonca aj do jesene.
 • Begónie - begónie sú ďalšou skvelou voľbou kvetov pre váš balkón. Sú odolné a kvitnúce do jesene. Sú k dispozícii vo viacerých farbách a odrodách.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri výbere kvetov pre váš balkón, ktoré budú kvitnúť do jesene.

Odporúčame aj: Ruža - kráľovná kvetov: Prečo sa jej u susedov darí a u mňa nie?

muškáty

Zdroj: Depositphotos

Ako pestovať balkónové kvety?

 • Vyberte vhodné kvetináče alebo nádoby pre pestovanie kvetov na balkóne. Nezabudnite na drenážne diery na dne nádoby.
 • Zvoľte vhodnú pôdu pre kvety, ktorá je dobre odtoková a dostatočne výživná. Môžete použiť špeciálnu zmes pre kvetinové nádoby.
 • Vyberte vhodné kvety pre pestovanie na balkóne v závislosti od expozície slnku (plné slnko, polotieň, tieň), podnebia a ďalších faktorov.
 • Pravidelne zalievajte kvety, aby mali dostatok vlhkosti. Je dôležité nezaliať ich, ale ani nenechať vodu stáť v nádobe.
 • Hnojte kvety podľa potreby, aby mali dostatok živín pre rast a kvitnutie. Môžete použiť tekutý hnoj alebo pomaly rozpúštajúce sa hnojivo.
 • Starajte sa o kvety, odstraňujte odkvitnuté kvety a odumreté časti rastlín, aby sa podporil nový rast a kvitnutie.
 • Pravidelne kontrolujte kvety na prípadné škodcov a choroby a podľa potreby ich liečte.

Sledovaním týchto krokov a starostlivých úloh by sa mali vaše balkónové kvety dobre rozvíjať a krásne kvitnúť. Buďte trpezliví a pozorne sledujte ich potreby, aby vám kvety na balkóne dobre prosperovali.

Starostlivosť o balkónové kvety na jar

Starostlivosť o balkónové kvety na jar je dôležitá pre ich zdravý rast a krásny vzhľad.

Tu je niekoľko tipov, ako sa postarať o vaše balkónové kvety na jar:

 • Pravidelné zalievanie: Zabezpečte, aby vaše kvety mali dostatok vody, najmä počas jarných mesiacov, keď je počasie teplejšie a suchšie.
 • Hnojenie: Použite hnojivo vhodné pre kvety na balkóne, aby mali dostatok živín na zdravý rast a kvitnutie.
 • Odstránenie suchých a odumretých častí rastlín: Pravidelne kontrolujte svoje kvety a odstráňte všetky suché alebo odumreté listy, kvety a stonky, aby ste zlepšili ich vzhľad a zabránili šíreniu chorôb.
 • Kontrola škodcov: Buďte ostražití voči škodcom, ktorí by mohli poškodiť vaše kvety, ako sú napríklad vošky alebo roztoče. V prípade potreby použite insekticídy na ich elimináciu.
 • Presádzanie: Ak si vaše kvety vyžadujú viac priestoru pre rast, presaďte ich do väčšieho kvetináča s čerstvou zeminou.
 • Udržiavanie čistoty: Pravidelne odstráňte všetok odpad, suché listy a iné nečistoty z kvetináčov, aby ste predišli hnilobe a chorobám.

Prečítajte si aj: Objavte 9 spôsobov, ako prevoňať celý váš domov bez chémie

balkónové kvety

Zdroj: Depositphotos

Hnojenie balkónových kvetov

Hnojenie balkónových kvetov je dôležitou časťou starostlivosti o tieto rastliny, pretože im poskytuje potrebné živiny na zdravý rast a rozkvitnutie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako ich správne hnojiť:

 • Použitie tekutého hnojiva: Tekuté hnojivo sa väčšinou aplikuje raz týždenne, ale toto sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu kvetu. Je dôležité dodržať odporúčania výrobcu a aplikovať hnojivo podľa pokynov.
 • Použitie hnojiva vo forme tyčiniek: Tyčinky sú ďalšou možnosťou hnojenia kvetov. Stačí ich jednoducho zasekať do pôdy a nechať ich postupne vypúšťať živiny.
 • Použitie granulovaného hnojiva: Granulované hnojivo sa rozptyľuje po povrchu pôdy a postupne sa uvoľňuje do zeme, poskytujúc rastlinám stabilný prísun živín.

Je dôležité pamätať na to, že prebytok hnojiva môže byť škodlivý pre rastliny, preto je dôležité dodržiavať odporúčané množstvo a frekvenciu hnojenia. Pred hnojením je tiež dôležité zalievať rastliny, aby sa hnojivo dobre vstrebalo do koreňového systému. S pravidelným a správnym hnojením budú vaše balkónové kvety krásne a zdravé.

Zálievka balkónových kvetov a ich správne polievanie

Zálievka balkónových kvetov je veľmi dôležitá, pretože kvety v nádobách a kvetináčoch potrebujú pravidelnú zálievku, aby sa udržali zdravé a krásne. Pre správnu zálievku balkónových kvetov je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých faktorov.

Prvým faktorom je teplota a vlhkosť vzduchu. Na balkóne sú kvety vystavené väčšiemu slnečnému žiareniu a teplotným zmenám, preto je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav a zalievať ich podľa potreby. Okrem toho je dôležité zabezpečiť dobrú drenáž v nádobách, aby sa zabránilo prebytočnej vode, ktorá by mohla poškodiť korene a spôsobiť hnilobu.

Dôležitým krokom pri zalievaní balkónových kvetov je tiež vhodný typ hnojiva. Existujú rôzne druhy hnojív určených pre kvety v nádobách, ktoré im poskytnú potrebné živiny na rast a kvitnutie. Je dôležité pravidelne hnojiť kvety podľa odporúčaní na obale hnojiva.

Okrem toho je dôležité zabezpečiť pravidelné zalievanie kvetov v správny čas. Ideálne je zalievať kvety ráno alebo večer, aby sa predišlo prehriatiu pôdy a odparovaniu vody. Je potrebné dbať na to, aby sa zálievka dostala až ku koreniam rastliny, a tým zabezpečiť ich dostatočnú hydratáciu.

V neposlednom rade je dôležité sledovať stav rastlín a pravidelne ich kontrolovať, či nepotrebujú ďalšiu zálievku alebo inú starostlivosť. S pravidelnou zálievkou a starostlivosťou budú vaše balkónové kvety kvitnúť a zdobiť vaše vonkajšie priestory po celú sezónu.

Inšpirujte sa: Aprílový sprievodca pestovaním: Ktoré kvety a plodiny môžeme sadiť v týchto dňoch?

trvalky

Zdroj: Depositphotos

Aká je správna starostlivosť o kvety na terase počas jari?

 • Zavlažovanie: Kvety na terase by mali byť pravidelne zalievané, najlepšie skorým ránom alebo neskoro večer. Je dôležité sledovať, aby pôda nebola príliš suchá ani príliš mokrá.
 • Hnojenie: Počas jari je vhodné pravidelne hnojiť kvety na terase, aby mali dostatok živín na rast a kvitnutie. Použiť môžete univerzálny kvetinový hnoj alebo hnojivo špeciálne pre kvetinové kvety.
 • Svetlo: Kvety na terase potrebujú dostatok slnečného svetla na zdravý rast a kvitnutie, preto je dôležité umiestniť ich na miesto, kde majú dostatok slnka.
 • Ochrana pred škodcami a chorobami: Sledujte kvety na terase a ak zistíte príznaky škodcov alebo chorôb, okamžite ich eliminujte pomocou prírodných alebo chemických prostriedkov.
 • Pravidelná starostlivosť: Pravidelným odstránením odumretých kvetov a listov udržíte kvety na terase zdravé a podporíte nový rast a kvitnutie.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov dosiahnete krásne a zdravé kvety na terase počas jari.

Tip pre vás: Tieto DIVÉ RASTLINY z lúk a lesov sú JEDLÉ, zahrňte ich do svojho jedálnička!

muškáty

Zdroj: Depositphotos

Ochrana proti škodcom

Ochrana proti škodcom balkónových kvetov je dôležitou súčasťou starostlivosti o rastliny a udržanie ich zdravého vzhľadu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako chrániť kvety pred škodcami:

 • Pravidelná kontrola: Pravidelne kontrolujte svoje kvety, aby ste boli schopní identifikovať prípadných škodcov včas a prijať potrebné opatrenia.
 • Prírodné prostriedky: Môžete využívať prírodné prostriedky ako je napríklad mydlový roztok alebo voda so zmesou octu na odradenie niektorých škodcov.
 • Chrániče rastlín: Ak máte kvety vo vonkajších kvetináčoch, môžete ich chrániť použitím špeciálnych ochranných sietí alebo plachiet.
 • Rastlinné oleje: Rastlinné oleje môžu byť užitočné na odrazenie niektorých škodcov a zároveň môžu slúžiť ako preventívne opatrenie.
 • Chemické postreky: V extrémnych prípadoch, keď je škodca ťažké odstrániť inými spôsobmi, môžete použiť chemické postreky.

Vždy sa však uistite, že sú bezpečné pre vaše rastliny a neškodia životnému prostrediu. Je dôležité pamätať, že prevencia je kľúčová na ochranu vašich kvetov pred škodcami. Pravidelná starostlivosť a kontrola vašich rastlín môže predísť problémom so škodcami a udržať ich zdravé a krásne.

Zaujme vás: Jar prichádza na terasu i balkón: Ako ich pripraviť na novú sezónu?

balkónové kvety

Zdroj: Depositphotos

Pozor na choroby kvetov!

Choroby balkónových kvetov môžu byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane škodcov, nedostatku živín, nadmernej vlhkosti alebo nesprávneho zalievania.

Niektoré z najčastejších chorôb kvetov balkónových kvetov zahŕňajú:

 • Plesňové ochorenia: Medzi najčastejšie plesne patrí múčnatka, ktorá sa prejavujú bielym povlakom na listoch. Tieto choroby sa často vyskytujú v dôsledku nadmernej vlhkosti.
 • Hniloby koreňov: Nadmerná zálievka môže viesť k hnilobe koreňov, čo spôsobuje hnisanie koreňov a spomalenie rastu rastlín. Je dôležité dodržiavať správny režim zalievania, aby sa predišlo tomuto ochoreniu.
 • Vírusové ochorenia: Niektoré balkónové kvety môžu byť napadnuté vírusmi, ktoré spôsobujú zmeny vo farbe, tvaru a veľkosti listov. Na liečbu týchto ochorení môže byť potrebné použiť vhodné pesticídy.
 • Škodcovia: Škodcovia ako vošky, roztoče či molice môžu spôsobiť poškodenie kvetov a listov. Je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny a v prípade infekcie použiť vhodné prostriedky na ich likvidáciu.

Pre zabránenie chorobám balkónových kvetov je dôležité dodržiavať správnu starostlivosť o rastliny vrátane zdravej pôdy, dostatočného osvetlenia a správneho zalievania. V prípade podozrenia na chorobu je dôležité rýchlo konať a prípadne konzultovať s odborníkom na rastliny.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE