Utešená chalúpka alebo luxusná chata? Tri tipy na úžasnú samotu

Čarovná zima alebo dokonalá rozprávka? Úžasná atmosféra a veľa zážitkov k tomu. Aj takto nejako vyzerajú dnešné tipy na tie najkrajšie chaty či chalupy pod slnkom. Poďte objavovať to NAJ s Amazing Places.

Orava, Kriváň či Beskydy? Ani jednu voľbu neoľutujete, ľutovať budete len to, že sa musíte vrátiť naspäť domov – do reality. Niektoré miesta sú presne také, že si ich neviete predstaviť, ale musíte ich zažiť na vlastnej koži. Nápadité interiéry, zrekonštruované staré chalupy, roztomilé doplnky, útulné kútiky s množstvom pohodlných vankúšov, huňaté deky na prikrytie, oheň v krbe. Miesta s dušou, príbehom a neopísateľnou atmosférou.

Rozprávková chalúpka a neskonalá romantika

Utešená a malebná, taká je aj táto chalúpka po starých rodičoch na oravskej samote a len na skok od poľských hraníc. Miesto, kde každý kút a každý predmet má svoj príbeh. Majiteľkin cit dať aj starým veciam druhú šancu je vidieť v mnohých častiach chalúpky. A tak niečo dostalo novú šancu na život, prebrúsilo sa, prelakovalo, natrelo. Majitelia však siahli aj po nových veciach, doladili ich k tým starým, aby si navzájom neprekážali. Spolu vytvorili všetky veci rozprávkovú atmosféru.

Stará Izba uprostred Oravských Beskýd je výnimočná – robí ju originálnou nielen okolitá príroda, ale i celková rekonštrukcia. Prírodné materiály tu dostali zelenú, a tak je tu vidieť veľa dreva. Útulné interiéry a množstvo doplnkov v podobe hrnčekov, koreničiek, vidieckych závesov, vankúšov, plyšových hračiek na peci. V kuchyni je napríklad dominantná červená retro chladnička, ktorá sem vynikajúco zapadla a spríjemnila kuchyňu, dodala jej však originálny vzhľad.  Hosťom tu nič nechýba, plne vybavená chalúpka je ideálna v každom ročnom období.

Čarovná chalúpka je ako stvorená na rodinné výlety, ale aj pre zamilované páry či ako pravá alternatíva pre toho, kto hľadá únik z reality. Obec Novoť, kde Stará Izba leží, vyhľadáva  vďaka strategickej polohe veľa turistov. Je tu aj turistický chodník Pilsko-Babia hora, v okolí polosamoty nájdete zas Oravskú priehradu. Určite tu ochutnajte legendárne syrové korbáčiky z Novote, domáci sú na ne právom hrdí. Dajú sa tu objavovať zákutia, o ktorých ste predtým nevedeli. Množstvo turistických trás poteší aj náročnejšieho milovníka pohybu, či už sa vyberie pešo alebo sa vydá na spoznávanie kraja na bicykli, tak je sa na čo pozerať.

Odporúčame: Chcete ušetriť? Skúste jednoduchý trik ako nastaviť okná na zimu!

Stará Izba

Zdroj: AMAZING PLACES

Na samote a v luxuse

Luxus a absolútny pokoj v divočine Vysokých Tatier, lúky a hory, kde len oko dovidí. Pod naším národným symbolom – Kriváňom – uprostred nedotknutej prírody v Tatranskom národnom parku nájdete oázu pokoja. Dobrú noc vám tu zaželajú líšky a ráno vás zas pohladia slnečné lúče, ktoré si dovolia prísť až priamo za vami do postele. Prečo? Vďaka úchvatnému výhľadu a obrovským oknám zo spálne – je to až tak silný zážitok, že možno nebudete prvú noc môcť ani zaspať. A ak zaspíte, tak to bude spánok do ružova! Takú pohodlnú a veľkú posteľ zrejme doma nemáte.

Usadlosť pod Kriváňom má neopakovateľnú energiu, po príchode na toto miesto človek zabúda na všetky starosti. Na výber sú dve chalupy – chaty Medovka a Dúška. Medovka má dve spálne a je ideálna pre šesť osôb. Dúška už je o niečo väčšia, komfortne sa tu ubytuje až deväť osôb. Krb, dizajnové kúpeľne, plne vybavená kuchyňa, kde nájdete všetko, terasy s prepychovým. Okolie je domovom mnohých chránených druhov zvierat a rastlín

Určite oceníte aj donášku práve čerstvo upečeného chlebíka s chrumkavou kôrkou a domácu nátierku. A tak skvelé raňajky so šálkou kávy na terase sa môžu začať! Viete si tu požičať aj horské bicykle a na výber je aj turistika všetkých stupňov náročnosti. Ak máte chuť na dobrodružstvo, vyskúšajte túru na Kriváň priamo od vašej chaty. V zime objavujte okolie na bežkách alebo lyžiach, strávte deň v jednom z okolitých lyžiarskych stredísk (Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Jasná) alebo vyskúšajte iné zimné atrakcie v okolí. Pre rodiny s deťmi je ideálny zážitok v podobe pravého farmárskeho života. Môžete sa vybrať na prehliadku Farmy Východná, ale tiež ochutnať miestne BIO produkty. Ako praví kovboji sa môžete so skúsenými inštruktormi prejsť po nekonečných lúkach, nasadnúť do sedla môžete dokonca priamo pred vašou chalupou.

Pozri aj: Byt alebo dom - kde sa lepšie býva? Pre aký typ bývania sa rozhodnúť?

Usadlosť pod Kriváňom

Zdroj: AMAZING PLACES

Chalúpky ako u babičky

A čo tak Česko? Určite aj tu môžete nájsť úžasné tipy. Dve čarovné chalúpky z roku 1863 sú ako vystrihnuté z rozprávky o babičke. Miesto, kde ľudia vložili kus seba, kus svojho srdca a poctivej práce. Tu už raňajky budú chutiť inak, nerušene...jednoducho krásne. A tak sa to tu aj naozaj volá Na Krásné.

Štýlové vybavené chalúpky sú dve, kým jedna je zrubová, tá druhá zas murovaná. Obe sa nachádzajú na rozľahlej záhrade na polosamote pri lese. Môžete si tu urobiť ten najlepší piknik vášho života, vezmete deku, čerstvo upečený koláč, domácu limonádu a dobrú knihu a šup pod niektorý strom. Počas chladných dní si zas urobíte horúce kakao a vráťte sa do detstva, keď ste chodili na prázdniny k babičke. No a večer si urobte grilovačku. A ak sa radi túlate po kopcoch, tak môžete vyraziť do tých beskydských.

No a nakoniec je to dokonalý raj aj pre tých najmenších. Deti si tu prídu naozaj na svoje. Hrať sa môžu v detskom kútiku, ale aj na vonkajšom detskom ihrisku, či len tak v sade. Môžu liezť po stromoch a objavovať krásy miestnej prírody.

Neprehliadni: 5 babských rád, ako zlikvidovať červotoče: Fungujú všetky!

Na Krásné

Zdroj: AMAZING PLACES

Pripravila Martina Baumann

Galéria - Chalupy a chaty, ktoré stoja za návštevu

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE